Nemecko zvažuje, ako obmedziť tok migrantov z Balkánu

(zdroj: Fraser Mummery/Flickr)

Vládna Kresťanskosociálna únia (CSU) navrhuje, aby na zoznam bezpečných krajín pôvodu pribudli Albánsko, Kosovo a Čierna hora. Vďaka kontroverznému menoslovu by bolo vydávanie zamietavých stanovísk k žiadostiam o azyl ľahšie.

„Musíme byť schopní rozlišovať imigrantmi so skutočnou potrebou ochrany a prisťahovalcami bez vyhliadky na pobyt,“ povedal minulý týždeň predseda CSU Horst Seehofer.

Spolkový úrad pre migráciu a utečencov (BAMF) spracuje každý mesiac 30 tisíc žiadostí o azyl. Samotnú starostlivosť o utečencov zabezpečujú spolkové krajiny, ktoré na tento účel len tento rok vynaložia 5 miliárd eur. Podľa viacerých predstaviteľov regionálnych vlád je to málo. Od Berlína žiadajú 12500 eur ročne na zabezpečenie každého z migrantov.

Minister vnútra Thomas de Maizière hovorí dokonca o hroziacom kolapse azylového systému. Do riešenia utečeneckej krízy sa preto zapojila už aj armáda. V jej priestoroch našlo útočisko prvých 3500 utečencov.

Za prvých 6 mesiacov tohto roku schválili spolkové úrady iba 0,5 % žiadostí o azyl. Časť migrantov získala dočasné povolenia. Vláda tiež prehodnotila predchádzajúci zákaz pracovať, ktorý sa vzťahoval na žiadateľov o azyl.

Za všetkým hľadajte Bavorsko

V ostatných mesiacoch sa čoraz väčšia pozornosť sústredila na Bavorsko. Tamojší kresťanskodemokratický premiér Horst Seehofer zvolil tvrdú protiimigračnú rétoriku. To, čo navrhuje, označili iné spolkové krajiny za „užitočné nástroje“, v Berlíne však zožal skôr kritiku.

Minister spravodlivosti Heiko Maas uviedol, že „ostré tóny z Bavorska“ nezodpovedne vyhrocujú verejnú debatu. O Seehoferovom cynizme hovorili aj zástupcovia Strany zelených, keď pripomenuli, že fyzické násilie nehrozí utečencom iba doma, ale najnovšie aj v Bavorsku.

Odmietnuť zovšeobecňovanie

Viacero ľudskoprávnych organizácii považuje návrhy spolkových krajín za vytváranie stereotypov, predčasných záverov a nezlučiteľné s európskym právom.

Mimovládna organizácia Pro Asyl tvrdí, že vysoký počet odmietnutých žiadostí o azyl zo západného Balkánu nie je odôvodnený. „Tvrdenie, že väčšina týchto ľudí pochádza z bezpečných krajín, je nesprávne,“ povedal minulý týždeň pre agentúru AFP aktivista Bernd Mesovic. Dodal, že zlé ekonomické podmienky nie sú predpokladom pre získanie azylu, no aj tak je istá časť tamojšej populácie vystavená „rozsiahlej nespravodlivosti“.

Medzi odporcov nemeckého návrhu sa zaradila aj skupina Human Rights Watch. Uviedla, že postavenie Rómov v balkánskej spoločnosti môže byť diametrálne odlišné a preto sú podobné úvahy plné nesprávnych predpokladov. Pripomenuli tiež, že 24. júla kanadský federálny súd označil zoznamy bezpečných krajín za neústavné.