Nepokoje v Egypte pokračujú, EÚ vyzýva k zdržanlivosti

zdroj: TASR/ AP

V utorok (25. januára) vypukli v niekoľkých egyptských mestách demonštrácie požadujúce odstúpenie Hosniho Mubaraka, ktorý je na čele krajiny už od roku 1981. K najvážnejším stretom pritom došlo v Káhire a v Sueze, pri ktorých zahynuli najmenej tri osoby.

Počas protestov, ktoré sú najvážnejšie, odkedy sa Mubarak ujal vlády, polícia do demonštrantov strieľala aj gumové projektily a slzotvorný plyn. Tí na oplátku hádzali do ozbrojených zložiek kamene a benzínové bomby. Dnešné (28. januára) ohlásené protesty si na Facebooku len v priebehu 24 hodín získali viac ako 55 tisíc podporovateľov. Vláda z tohoto dôvodu zablokovala internet.

„Ľutujem údajné straty na životoch, ktoré si vyžiadali demonštrácie v Egypte,“ uviedla Ashtonová v prehlásení a dodala: „Vyzývam egyptské úrady, aby plne rešpektovali a ochraňovali práva svojich občanov na vyjadrenie svojich politických názorov cestou mierových demonštrácií. Vyzývam všetky strany, aby sa zdržali a egyptské úrady k tomu, aby oslobodili všetkých pokojných demonštrantov, ktorých zadržali“.

ElBaradei ako budúci prezident?

Bývalý generálny riaditeľ inštitútu OSN pre dohľad nad jadrovou energiou IAEA Mohamed ElBaradei, považovaný najnovšie za reformistu uviedol, že na dnes očakáva po celom Egypte demonštrácie a je načase, aby prezident Hosni Mubarak odišiel z funkcie. Včera večer pritom ElBaradei odletel z Viedne, kde žije, do Káhiry, aby sa pridal k demonštrantom protestujúcim po vzore svojich tuniských kolegov rozhodnutým zvrhnúť vládu Mubaraka. Arabská spravodajská stanica Al Arabiya citovala ElBaradeia, ktorý sa zasadzuje za reformu vo svojej rodnej krajine, keď povedal, že na prechodné obdobie je ochotný sa ujať vlády ak ho o to požiada protestujúci ľud. Mnohým aktivistom však prekáža jeho dlhá absencia v krajine v predošlých mesiacoch.

V telefonickom rozhovore pre agentúru Reuter bývalý šéf IAEA demonštrantov vyzval, aby protestovali mierovou cestou, lebo akékoľvek použitie sily „zle vypáli“. „Ľudia prelomili kultúru strachu a raz ako prelomíte kultúru strachu, niet cesty späť,“ povedal ElBaradei a dodal: „Myslím, že rozhodne vidíme prichádzať zmenu.“

Nevylúčil, žev prípade demokratickej zmeny bude sám kandidovať na prezidenta, no zároveň jasne uviedol, že podľa neho by už Mubarak nemal byť opäť prezidentom. „Krajine slúžil 30 rokov a je načase ísť do dôchodku,“ povedal a dodal: „Myslím, že musí vyhlásiť, že nebude opäť kandidovať.“

Najbližšie prezidentské voľby sa majú v Egypte uskutočniť už tento september a 82- ročný Mubarak sa stále nevyjadril, či sa pokúsi o znovuzvolenie.

Nepokojný Suez

Reportéri Reuters uviedli, že najnásilnejšie nepokoje prebiehajú v prístavnom meste Suez. Internetoví aktivisti ho dokonca nazvali egyptským Sidi Bouzidom podľa mesta, kde sa začali protesty v Tunisku. Obyvatelia Suezu pritom tvrdia, že zažívajú mnoho podobných problémov ako ich tuniskí kolegovia- vysokú nezamestnanosť, rastúce ceny, korupciu štátnych úradníkov a rozšírené praktiky používania mučenia zo strany úradov. Podobne ako v Tunisku, aj tu dláždi vstup do mesta veľký portrét prezidenta. Mubarakova tvár je usmievavá a jeho ruky sa vystierajú smerom k ľudu. „Naša vláda je dikatúra. Úplna diktatúra,“ povedal 29- ročný zamestnanec závodu na výrobu skla Mohamed Fahim ako tak stál pri kostre auta spálenej počas protestov.

Korupcia a nezamestnanosť

V mestách pri Suezskom prieplave vládne presvedčenie, že korupcia vlády je rozsiahla a je jedným z jej hlavných príjmov. Ľudia žijúci v tejto oblasti si pritom uvedomujú, že vďaka prieplavu putujú do štátnej pokladnice miliardy dolárov, no tvrdia, že zmeny nie je vidieť ani na zlepšenej úrovni školstva a ani na zvýšených pracovných príležitostiach.

Suezský prieplav bol zapojený už do troch vojen s Izraelom a ľudia sú si preto dobre vedomí aj štedrej americkej pomoci, ktorú vnímajú ako hlavnú podporu pre Mubarakovu vládu. Egypt je totiž jedným z  partnerov Spojených štátov na Blízkom východe. Najnovšie sa však ulicami Suezu ozývajú heslá ako: „Mladí nemajú prácu,“ ktoré kričal 64- ročný muž, či „Spoločnosti pre nás nemajú prácu,“ ako skandovala 18- ročná dievčina. Miestny právnik, 40- ročný Kamal Hassan dodal: „V Sueze máme dnes ropné spoločnosti, máme tu fabriky, máme tu clá a Suezský kanál. A napriek tomuto všetkému je tu nesmierna nezamestnanosť.“

Revolúcia sa šíri do Jemenu

V rovnakom čase sa v jemenskom hlavnom meste Sanaa zhromaždili tisícky demonštrantov požadujúcich zmenu vlády, ktorých tiež ovplyvnila Jazmínová revolúcia v Tunisku a jej rozšírenie sa do Egypta. Podľa agentúry Reuters vyšlo do ulíc až 16 tisíc ľudí. Ide tak o najväčší protest od minulého týždňa a demonštranti prisľúbili, že neskončia, kým nedosiahnu, čo požadujú.

„Ľudia chcú zmenu prezidenta,“ skandovali protestujúci, ktorí zároveň držali nápisy požadujúce zlepšenie životných podmienok v tejto najchudobnejšej krajine na arabskom polostrove. Súčasný prezident Ali Abdullah Saleh je pritom kľúčovým partnerom Spojených štátov v boji proti teroristom, najmä proti členom Al- Kájdy, ktorí v ich štáte operujú. Saleh je na čele krajiny už viac ako 30 rokov.

Na poslednej fotografii je Mohamed ElBaradej na letisku na ceste do Egypta. Zdroj fotografií: TASR/ AP. Autori: Lefteris Pitarakis, Nasser Nasser, Ben Curtis, Mohammed Abu Zaid