Nešťastie v Pakistane? Druhé Haiti

foto: záplavy v Pakistane, zdroj: TASR/AP

Na otázku EurActivu, aby špecifikovala, v čom sú si obe nešťastia podobné, Georgieva povedala, že napriek odlišnosti ich pôvodu sa podobajú v zmysle rozsahov škôd a rizika vypuknutia nákaz. Preto si obe vyžadujú rovnaké humanitárne úsilie zo strany medzinárodného spoločenstva a ďalšiu rozvojovú pomoc, dodala eurokomisárka.

Tá sa deň predtým vrátila z dvojdňového výletu do Pakistanu. So šatkou na hlave navštívila postihnuté oblasti a hovorila s miestnymi predstaviteľmi, uvádzajú médiá. Tie zároveň spomenuli chaos, ktorý v oblastiach panuje, paniku ohľadne distribúcie humanitárnej pomoci a ďalšie problémy spojené s prerozdeľovaním dodávok potravín.

„Haiti a Pakistan sú si veľmi podobné v intenzite nešťastia, ale veľmi odlišné v tom, ako k nim došlo a ako na ne reagujeme,“ podčiarkla Georgieva. Dodala, že vysoký počet obetí na Haiti vzbudil veľké emócie, lebo zahynulo až 300 tisíc obetí. V Pakistane sa je počet obetí povodní pohybuje zatiaľ medzi 1500 až 2000, ale mnohé obývané oblasti boli úplne zdevastované. Eurokomisárka podčiarkla, že pre mnohých obyvateľov je dobytok hlavným zdrojom obživy.

Postihnutá oblasť je pritom takmer štyri krát väčšia ako Slovensko. Záplavy sa dotkli 17 miliónov ľudí a zničili 1,2 miliónov domov. Katastrofa v Pakistane je preto veľkou výzvou a navyše, celú situáciu komplikuje, že k 800 tisíc ľuďom v zaplavenej oblasti je veľmi ťažké sa dostať.

Na Haiti, kde podľa eurokomisárky medzinárodné spoločenstvo uspelo, boli hlavnými výzvami predídenie epidémiám a predchádzanie chaosu. Riziko rozšírenia chorôb v Pakistane je však tiež veľmi vysoké, podčiarkla. „Nevieme tiež, či budeme schopní predísť chaosu,“ povedala a dodala: „Musím byť úprimná, a predtým ako sa situácia zlepší, bude horšie.“ Humanitárna pomoc bude totiž potrebná vo väčšom rozsahu ako sa pôvodne predpokladalo. Keď voda opadne, bude nesmierne dôležité opäť vybudovať sektor poľnohospodárstva, lebo ak sa nepodarí premeniť túto príležitosť na skutočnosť, Pakistan bude vo vážnych problémoch, čo sa potravy a hospodárskej stability týka.

Podľa Georgievy je Pakistan jednou z najzraniteľnejších krajín sveta, čo sa prírodných nešťastí týka. Len v roku 2005 si zemetrasenie na severe krajiny o sile 7,6 stupňa vyžiadalo 79 tisíc obetí. Eurokomisárka preto dodala, že jedným z hlavných cieľov bude spraviť z Pakistanu oblasť, ktorá by bola odolnejšia voči týmto katastrofám.

Georgieva podčiarkla, že európska reakcia na nešťastie bola rýchla a veľmi štedrá. Obavy, že svet nebude dostatočne štedrá k Pakistanu preto zmizli, dodala.

Ďalšie kroky:

10.- 11. septembra: neformálne stretnutie ministrov zahraničných vecí EÚ (gynmich), ktorí budú okrem iného diskutovať o situácii v Pakistane a dlhodobej pomoci