Nová protiteroristická dohoda Parlament opäť nepresvedčila

Foto: www.flickr.com / CreditCardOffers

Hlasovanie o novej dohode, nazývanej skrátene SWIFT, je naplánované na budúci mesiac. Parlament pritom už raz dohodu vo februári tohto roku zamietol. Dôvodom boli obavy z porušovania základných práv a ochrany údajov ktoré podľa členov EP nevyriešila ani revízia návrhu.

Ten včera (10. júna) v EP predstavila eurokomisárka pre vnútorné záležitosti Cecilia Malmström. Europoslancov však nepresvedčil. „Európska komisia sa zdá byť presvedčená, že už s rokovaniami skončila, ale pre členov Parlamentu je veľmi ťažké prijať text v podobe, akú má,“ povedal poslanec EP Jan Philipp Albrecht.  

Hoci hlasovanie bude až za niekoľko týždňov, podľa Albrechta zavládlo v parlamentnom Výbore pre ľudské práva (LIBE) po obdržaní nového návrhu dohody SWIFT zo strany Komisie sklamanie a naznačuje, že hrozí jeho opätovné zamietnutie. Albrecht ale zároveň priznal, že „nie“ zo strany Parlamentu by pravdepodobne malo veľmi negatívny vplyv na európsko- americké vzťahy.

Odhliadnuc od toho však nový návrh stále nevyriešil otázky, kvôli ktorým ho poslanci EP zamietli. Dohoda totiž stále umožňuje americkým úradom požadovať veľký objem údajov, ktoré predtým neschválili a nespracovali európske súdne orgány- to je podmienka, za ktorú Parlament bojuje.

Text síce udeľuje európskemu policajnému orgánu, Europolu, právomoc skontrolovať údaje pred ich transferom. Podľa EP však ale má iba Eurojust zamestnancov s dostatočnými skúsenosťami na narábanie s citlivými bankovými údajmi.

Navyše, keď sa budú chcieť občania EÚ odvolať proti transferu ich údajov, budú musieť vyplniť žiadosť na súdne konanie na americkej pôde v zmysle amerického Zákona o slobode informácií. O tom členovia Parlamentu tvrdia, že je len slabým odvarom európskej verzie.

Europoslanci chcú tiež, aby nová dohoda obsahovala takzvanú „klauzulu o západe slnka“, podľa ktorej by dohoda stratila po určitej dobe platnosť.

Malmström údajne členom Parlamentu povedala, že nemôže spraviť väčšie zmeny, aby uspokojila ich požiadavky, ale tí plánujú aj napriek tomu vyvinúť na Komisiu tlak a žiadať ústupky.

Hádka ohľadom Záznamu o menách pasažierov

Rokovanie o dohode SWIFT je len jedným dôvodom nespokojnosti europoslancov. Druhým je súčasné vyjednávanie o zdieľaní Záznamov o menách pasažierov (PNR), ktoré zahŕňajú aj údaje o platbách a adresy.

Členovia Parlamentu podrobne sledujú belgický prípad o tom, či bol let Air France do Mexika s poradcom EP Paulom- Emilom Dupretom na palube odklonený preto, lebo bol poradca podľa posádky uvedený na zozname „osôb nežiaducich na prílet“.  

Americké úrady a americká ministerka pre bezpečnosť Janet Napolitano Dupretovi odmietla vysvetliť, prečo sa ocitol na zozname. Podľa neho to mohlo byť zapríčinené tým, že bol na parlamentnej misii v Nikarague a tamojšia letisková bezpečnosť naňho upozornila. Úrady v Nikarague Dupreta vypočúvali kvôli niektorým článkom, ktoré napísal o politickej situácii v Južnej Amerike, a dokonca sa ho pýtali, či má napojenie na ľavicového venezuelského lídra Huga Cháveza. Dupretov prípad sa v súčasnosti prejednáva na belgickom Ústavnom súde, kde ho zastupuje právnik mimovládnej organizácie Liga za ľudské práva.