Nová macedónska vláda musí vyriešiť napätie s Gréckom

Nikola Gruevski sa stal novým macedónskym premiérom. Vo voľbách, ktoré sa konali 1. júna, získala jeho strana VMRO-DPMNE 63 parlamentných kresiel. Bude vládnuť v koalícii s Demokratickou úniou za integráciu, ktorá zastupuje etnických Albáncov. V 120-člennom zákonodarnom zbore majú obaja koaliční partneri väčšinu o sile 78 hlasov.

Hlasovanie o vyslovení dôvery novej vláde opozícia bojkotovala, preto žiaden poslanec nehlasoval proti. Sociálnym demokratom bránilo v hlasovaní zatknutie ich viceprezidenta Zorana Zaeva, ktoré považujú za „politicky motivované.“ Demokratická strana Albáncov a ostatné albánske strany odmietajú vstúpiť do parlamentu dovtedy, pokiaľ nebudú lepšie upravené práva národnostných menšín.

Hlavnou snahou novej vlády je priviesť krajinu do EÚ a NATO. Aj preto sa nový kabinet zameria predovšetkým na zlepšovanie vzťahov medzi jednotlivými etnikami a boj proti korupcii. „Budeme pracovať dňom a nocou, aby sme sa stali členmi Európskej únie a NATO,“ odkázal členom svojej vlády Gruevski, ktorý zastával post premiéra aj v minulom funkčnom období.

Zdá sa však, že prekážkou na macedónskej ceste môže byť Grécko. Gruevski v minulosti ako hlava vlády požiadal Európsku komisiu o podporu svojej iniciatívy primäť Atény k intenzívnejšej podpore macedónskej menšiny v Grécku. Ešte pred tým, než sa premiér obrátil na predsedu EK, José M. Barrosa, minister zahraničia, Antonio Milososki, požiadal písomne komisára Leonarda Orbana o podporu uznania macedónčiny ako menšinového gréckeho jazyka.

Barroso odpovedal na Gruevskeho požiadavku v piatok (25.7.). Macedónskemu premiérovi odkázal, že Komisia nemá „žiadnu všeobecnú právomoc“ riešiť témy, ktoré sú v kompetencii členských krajín EÚ. Podčiarkol, že Macedónsko si musí vyriešiť svoj problém s Gréckom pred tým, než nastúpi na cestu k členstvu v EÚ.