Nový ruský plynovod umožní odpočúvanie, tvrdí americká vláda

Sandra Oudkirková [Stále zastúpenie USA pri EÚ]

Nord Stream 2 vzbudzuje obavy vojenského a spravodajského charakteru, hovorí americká diplomatka. Ruský prezident zase uisťuje, že projekt nemá nič spoločné s politikou.

Nebezpečenstvom plynovodu Nord Stream 2 je, že Rusko nechce prostredníctvom neho exportovať len svoj plyn, ale aj ekonomický systém. Na konferencii GLOBSEC 2018 to novinárom povedala zástupkyňa štátneho tajomníka pre energetickú bezpečnosť na americkom ministerstve zahraničných vecí Sandra Oudkirková.

„Okrem infraštruktúry buduje aj oligarchické praktiky,“ povedala Američanka o pripravovanej výstavbe plynovodu, ktorý má prepojiť Rusko a Nemecko cez Baltické more.

Na Slovensko pricestovala Oudkirková z Nemecka, kde rokovala s tamojšími úradmi. V Berlíne podľa euractiv.com vyhlásila, že Nord Stream 2 vzbudzuje aj obavy vojenského a spravodajského charakteru.

„Keď sa pozrieme na možnosť vlád a firiem využívať rozvoj infraštruktúry ako spôsob nasadenia zariadení a technológií, ktoré dokážu odpočúvať, sledovať a monitorovať, ide o obavu spojenú s týmto konkrétnym podmorským projektom v Baltskom mori,“ vysvetlila americká predstaviteľka. „Nový projekt by umožnil, aby sa nové technológie umiestnili pozdĺž trasy plynovodu, a to je hrozba,“ tvrdí Oudkirková.

Dôvodom vraj nie je americký plyn

„Európa je pre nás nenahraditeľným partnerom. Preto je v našom národnom záujme, aby bola taká slobodná a prosperujúca, ako sa len dá. Energetickú bezpečnosť vnímame ako základ pre to, aby Európa mohla ekonomicky rásť,“ uviedla jeden z dôvodov, prečo sa USA zaujímajú o európsky plynovod.

Energetická bezpečnosť je podľa nej obzvlášť dôležitá pri niektorých štátoch východnej Európy, ktoré sa chcú oslobodiť od závislosti na Rusku z historických dôvodov.

Oudkirková nesúhlasí s tým, že by americká administratíva kritizovala Nord Stream 2 pre svoje ekonomické záujmy. Pripomenula, že USA boli aj proti výstavbe plynovodu Nord Stream 1, napriek tomu, že vtedy ešte neboli vývozcom plynu.

Lobuje za americký plyn: Európa by sa mala vybrať našou cestou

Na európskom trhu je dosť miesta pre skvapalnený zemný plyn zo Spojených štátov, hovorí jeho obhajca, FRED H. HUTCHINSON. Šéf LNG Allies tvrdí, že pre Slovensko môže byť prístupový bod poľský terminál. 

„Je to jednoducho geopoliticky zlá voľba. Napríklad pre dopad, aký by mala na Ukrajinu,“ povedala. Nord Stream 2 je podľa nej mrhaním zdrojov, pretože neprináša na trh nový plyn, len sa snaží obísť Ukrajinu.

Z rovnakého dôvodu sú Spojené štáty aj proti výstavbe plynovodu Turkish Stream medzi Ruskom a Tureckom.

Európa si má uvedomiť svoj záujem

Ďalším dôvodom, prečo je Nord Stream 2 podľa Američanov zlé rozhodnutie, je, že spomalí európske snahy znížiť závislosť na jednom dodávateľovi. To, že Nord Stream 2 nie je ekonomický projekt, podľa nej dokazujú aj snahy stavať ho skôr, ako bude mať všetky povolenia.

„Snažia sa vytvoriť dojem, že projekt sa nedá zastaviť,“ poznamenala. Americká administratíva však verí, že sa to dá a malo by sa to spraviť.

„Na úrovni členských štátov aj európskych inštitúcií by sa mal použiť každý legálny nástroj, aby sa projekt zastavil alebo oneskoril,“ vyzvala. Európa má podľa nej viacero možností vrátane európskej smernice o plyne, súdnych sporov či nevydávanie povolení.

Poľský protimonopolný úrad začal vyšetrovať Gazprom a spol. pre Nord Stream 2

Úrad pre ochranu konkurencie a spotrebiteľov sa sťažuje, že ruské a európske firmy nerešpektujú jeho rozhodnutie o novom plynovode. Gazprom tvrdí opak.

„Naším cieľom je, aby sa Nord Stream 2 neuskutočnil, lebo si Európa uvedomí, že to nie je v jej záujme,“ dodala.

V Berlíne Oudkirková pripomenula, že americký kongres dal prezidentovi právomoc uvaliť na Nord Stream 2 sankcie. Administratíva Donalda Trumpa však podľa nej uprednostňuje diplomatické riešenie

Merkelová a Putin uisťujú Ukrajinu

Nemecká kancelárka sa v piatok 18. mája stretla s ruským prezidentom v Soči. Angela Merkelová a Vladimir Putin sa zhodli, že preprava plynu cez Ukrajinu – a teda aj cez Slovensko – by mala pokračovať aj po spustení Nord Streamu 2. Úloha Ukrajiny má podľa Merkelovej „strategický význam“.

Merkelová: Ak nebude dohoda s Ukrajinou, nebude ani Nord Stream 2

Nemecká kancelárka vyhlásila, že plány na kontroverzný ruský plynovod nemôžu pokračovať bez záruk pre Kyjev. Eurokomisár pre energetickú úniu označil Ukrajinu za spoľahlivého prepravcu. 

Putin zase povedal, že „zastavenie prepravy ruského plynu cez Ukrajinu sa nepredpokladá; dodávky budú pokračovať, ak sú ekonomicky udržateľné.“

Zdôraznil tiež, že Nord Stream 2 nemá nič spoločné s politikou.

Dokončením Nord Streamu 2 sa zdvojnásobí ročná kapacita už existujúceho plynovodu Nord Stream, ktorým Rusko prepravuje 55 miliárd kubických metrov suroviny. Nord Stream 2 by mali realizátori projektu odovzdať do užívania na sklonku roku 2019.

Fínske úrady začiatkom apríla 2018 schválili všetky dokumenty, ktoré umožnia položiť potrubie plynovodu Nord Stream 2 vo fínskych výsostných vodách. Na konci marca výstavbu plynovodu schválilo aj Nemecko. Ešte sa čaká na rozhodnutie Švédska a Dánska.