Novým koordinátorom EÚ pre boj s terorizmom je Belgičan

Gilles de Kerchove

Pozadie

Angažovanosť EÚ v boji proti terorizmu sa zintenzívnila po útokoch z 11. septembra 2001, no najmä po tom, čo teroristi s plnou silou zaútočili v roku 2004 na európskom území: v roku 2004 v španielskom Madride a o rok neskôr v Londýne.

Odvtedy sa v EÚ zlepšila najmä spolupráca členských krajín pri výmene informácií, ochrana kľúčovej infraštruktúry a Európsky zatykač zjednodušil proces vydávania podozrivých osôb.

Podarilo sa zabrániť niekoľkým útokom, napríklad pokusu prepašovať na palubu lietadla tekutú výbušninu na londýnskom letisku Heathrow či naposledy v Dánsku a Nemecku polícia zatkla niekoľkých teroristov, ktorí plánovali útoky na rôzne ciele. Protiteroristická stratégia EÚ priniesla rámec pre akcie, ktoré majú predchádzať radikalizácii a náboru teroristov, pomáhať vyšetrovaniu a zlepšiť reakciu na dôsledky útokov.

Otázky

V marci odstúpil z postu koordinátora EÚ pre boj proti terorizmu Gijs de Vries. Post tak bol značný čas neobsadený, čo kritizoval najmä Európsky parlament na septembrovom plenárnom zasadnutí. Rada ministrov spravodlivosti a vnútra sa tento týždeň dohodla na novom mandáte budúceho koordinátora. Ako uviedol Javier Solana, nový koordinátor by mal mať „rozsiahlejší“ mandát a mal by oveľa užšie spolupracovať s vládami členských štátov a inštitúciami EÚ.

Včera, 19. septembra, Javier Solana vymenoval do tohto úradu 51-ročného belgičana Gillesa de Kerchove d’Ousselghem. Pôvodným povolaním je právnik a univerzitný profesor. Jeho úlohou bude koordinovať prácu Rady v oblasti boja proti terorizmu, dohliadať na implementáciu protiteroristickej stratégie EÚ a celkovo zaistiť aktívnejší prístup EÚ k tomuto problému.

Gilles de Kerchove pôsobil predtým na Sekretariáte Rady ako riaditeľ pre oblasť policajnej a súdnej spolupráce a úzko spolupracoval so svojim predchodcom na poste koordinátora Gijsom de Vriesom.

Pozície:

Vysoký predstaviteľ EÚ pre Spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javier Solana: „Som presvedčený, že pán Kerchove prinesie do práce Rady pridanú hodnotu v tejto kľúčovej oblasti.“

Portugalské predsedníctvo EÚ privítalo vymenovanie nového koordinátora: „Pán Kerchove má vynikajúcu európsku reputáciu a vítame jeho schopnosti a odhodlanie, ktoré prinesie do svojej novej úlohy.“

Komisár pre oblasť slobody, bezpečnosti a spravodlivosti Franco Frattini povedal, že medzi ministrami bola takmer úplná zhoda o tom, že nový koordinátor by mal byť skôr úradník so znalosťou vnútornej práce EÚ než politik.

Joseph Daul, predseda skupiny EPP-ED v EP, ktorá opakovane naliehala na vymenovanie nového koordinátora, pogratuloval Gillesovi de Kerchove k menovaniu: „Gilles de Kerchove je expertom v oblasti medzinárodnej policajnej a súdnej spolupráce. Veríme, že úzka spolupráca s jeho predchodcom Gijsom de Vriesom ho veľmi dobre pripravila pre túto úlohu. Efektívna spolupráca členských krajín v boji proti terorizmu je pre našu skupinu vysokou prioritou. Sme preto spokojní, že sme mohli ovplyvniť rýchle rozhodnutie v tomto smere.“

Amnesty International je k nominácii nového koordinátora kritická. Podľa medzinárodnej organizácie, doterajší spôsob vedenia protiteroristickej politiky mal vážne ľudsko-právne implikácie.