Novým šéfom OSN bude António Guterres. Lajčák skončil druhý

Antonio Guterres

António Guterres, zdroj: TASR

Novým generálnym tajomníkom OSN bude Portugalčan António Guterres. Rozhodlo o tom už šieste kolo neoficiálneho hlasovania členov Bezpečnostnej rady (BR) OSN.

Bývalý portugalský premiér a vysoký komisár OSN pre utečencov získal podporu 13 štátov, vrátane všetkých stálych členov BR (USA, Rusko, Čína, Veľká Británia a Francúzsko), ktorí majú právo veta. Proti nehlasoval nikto.

Slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák skončil v poslednom kole druhý. Podporilo ho sedem štátov, šesť hlasovalo proti, vrátane dvoch stálych členov BR.

Prekvapenie?

„Dnes, po šiestich kolách neoficiálneho hlasovania máme jasného favorita a je ním António Guterres,“ oznámil ruský veľvyslanec pri OSN Vitalij Čurkin, obklopený zvyšnými 14 členmi BR.

Dosiahnutie zhody mnohých prekvapilo. Práve Rusko, ktoré momentálne predsedá BR, už dlhšie avizovalo, že novým generálnym tajomníkom by sa mal sať zástupca východnej Európy. Tento región zatiaľ ako jediný nemal svojho šéfa OSN.

Očakávalo sa tiež, že karty zamieša aj nedávne ohlásenie kandidatúry podpredsedníčky Európskej komisie Kristaliny Georgievovej. Bulharku osobne podporovala napríklad Angela Merkelová.

Georgievová však v hlasovaní skončila až na ôsmom mieste. Podporilo ju päť štátov, až osem bolo proti.

Najlepšie sa z Východoeurópanov umiestnil Miroslav Lajčák.

Lajčák vidí úspech

„Osobne cítim zadosťučinenie, že spomedzi východoeurópskych kandidátov som skončil na najvyššej priečke, hoci v celkovom poradí je „len“ druhá. V každom prípade predstavuje toto umiestnenie bezprecedentný úspech v histórii slovenskej diplomacie,“ napísal na Facebooku Lajčák.

„Dôstojnou účasťou v súťaži o najvýznamnejšiu medzinárodnú pozíciu vo svete sa Slovensko výrazne zviditeľnilo, slovenská diplomacia získala neoceniteľné skúsenosti a som hrdý, že som ako kandidát Slovenskej republiky dosiahol takýto výsledok,“ doplnil.

Zdôraznil, že si nesmierne váži silnú a jednoznačnú podporu najvyšších ústavných činiteľov SR a všetky aktivity, ktoré vyvinuli v prospech jeho kandidatúry.

Šefčovič: sklamanie aj dobrá správa

Podľa podpredsedu Európskej komisie Maroša Šefčoviča urobil Miroslav Lajčák dobré meno Slovensku.

„Chcel by som zablahoželať Miroslavovi Lajčákovi, že urobil výborné meno Slovensku počas celej kampane a počas híringov. Pohyboval sa na tých najvyšších priečkach až do poslednej chvíle,“ povedal pre TASR slovenský eurokomisár.

„Nás v strednej a východnej Európe určite trochu mrzí, že tak, ako sa očakávalo, táto funkcia nie je z našej regionálnej skupiny,“ priznal Šeffčovič. Dobrou správou však podľa neho je, že novým generálnym tajomníkom bude diplomat a bývalý premiér členskej krajiny EÚ.

Oficiálne hlasovanie BR sa bude konať dnes, pričom sa očakáva, že Guterresa zvolia aklamačne.