O novej hodvábnej ceste rokoval v Pekingu Zeman. Slovenský premiér neprišiel

Čerký prezident Miloš Zeman (vľavo) a srbský premiér Aleksandar Vučić v Pekingu

Čerký prezident Miloš Zeman (vľavo) a srbský premiér Aleksandar Vučić v Pekingu. FOTO-TASR/AP

Víkendový summit v Pekingu, ktorý sa venoval budovaniu novodobej obchodnej Hodvábnej cesty, bol pre organizátorskú krajinu diplomatickým úspechom.

Z lídrov vyšehradských krajín prišiel český prezident, maďarský premiér a poľská premiérka. Slovenský premiér do Pekingu nepricestoval, zastúpil ho minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD).

Čína chce rešpekt

Čína sa chce týmto projektom prezentovať ako veľmoc a získať si rešpekt. Pre TASR to uviedol riaditeľ Stratpolu Richard Turcsányi.

„Čína profituje z globalizácie ako nikto iný, aj preto vystupuje na medzinárodných fórach na jej obranu. Pre ňu je zvolenie Donalda Trumpa a brexit neželaným elementom,“ zdôraznil Turcsányi.

Čínsky prezident Si Ťin-pching avizoval na summite investície vo výške 124 miliárd USD (114,01 miliardy eur). Malo by ísť o rozsiahlu obnovu a modernizáciu dopravnej infraštruktúry, železničné trate, prekladiská alebo námorné prístavy. Slúžiť má na prepojenie východu a západu, pričom cesta k prosperite má zabrániť regionálnym konfliktom.

„Čína chce pomocou tejto iniciatívy podporiť svoj export, investície, infraštruktúrne projekty v zahraničí, s tým ako jej domáci trh začína byť preplnený. To, či z iniciatívy budú v rovnakej miere profitovať aj iné štáty, je otázne, no nemyslím si však, že z pohľadu Číny ide o nejaké podvratné ciele,“ povedal Turcsányi.

India vníma Čínu ako súpera

Na summite boli takmer tri desiatky šéfov štátov a vlád. Svojich zástupcov vyslala na summit viac ako stovka krajín, vrátane Slovenska.

Chýbala však India, čínsky sused a druhá najľudnatejšia krajina na svete.

„India sa summitu nezúčastnila najmä pre nevyriešené problému s Pakistanom ohľadom Kašmíru. Kým čínsko-pakistanský koridor je jedným z dôležitých prvkov iniciatívy, India to považuje za veľký problém a ohrozenie svojej suverenity. India sa určite obáva zvyšovaniu vplyvu Číny v regióne, vníma ju ako svojho priameho súpera. Nedá sa však povedať, že by India vnímala iniciatívu negatívne, skôr je ostražitá,“ upozornil Turcsányi.

Z členských krajín EÚ boli na summite o Hodvábnej ceste český prezident Miloš Zeman a premiéri Poľska, Maďarska, Španielska a Talianska.

Žiga: Slovensko nemohlo chýbať

“Budú tam predstavitelia viac ako stovky štátov a účasť prisľúbili desiatky hláv štátov, vrátane Vladimíra Putina,” napísal na Facebokku pred cestou do Pekingu slovenský minister hospodárstva Žiga. Nová hodvábna cesta “je významný projekt a Slovensko nemôže zostať bokom,” dodal minister.

Pre agentúru SITA uviedol, že “hoci podrobnosti ešte nie sú známe, zdá sa, že otázka už stojí len tak, či bude s nami, alebo bez nás.”

“Slovensko sa zaujíma najmä o investície do železničnej dopravy, vrátane prekladísk,“ dodal Žiga.

Šéf rezortu hospodárstva v Pekingu rokoval tiež s predstaviteľmi spoločnosti Huawei, ktorá pôsobí v oblasti informačných technológií aj Európe, vrátane Slovenska. „Témou boli najmä inovácie, budúcnosť a rozvoj smart technológií, ale aj podpora projektov Smart cities. Spoločnosť Huawei má záujem nadviazať bližšie vzťahy a spoluprácu s predstaviteľmi samosprávy,“ konštatoval Žiga.

Každý má svoje záujmy

“Každý má dnes voči Číne svoje záujmy a každý sa snaží ich napĺňať inak,” zhodnotil analytik Turcsányi.
“Dané štáty pravdepodobne predpokladajú, že svojou účasťou vyšlú signál Číne o svojom záujme a Čína sa im nejakým spôsobom bude chcieť odplatiť. Či bude táto odplata dostatočná, je už iná otázka. Napríklad v prípade ČR sa dá hovoriť o tom, že jeho gestá od roku 2012 zatiaľ veľa benefitov pre štát nepriniesli,“ myslí si Turcsányi.

Projekt novodobej Hodvábnej cesty má tri hlavné časti. Južná trasa smeruje z Iránu cez Turecko, grécky prístav Pireus, Belehrad až do Budapešti. Severná trasa nadväzuje na Transsibírsku magistrálu a cez Moskvu, Poľsko pokračuje až do nemeckých prístavov a odtiaľ do Veľkej Británie. Dopĺňa ich námorná vetva, kde sa počíta, že sa vplyvom klimatických zmien splavní severná trasa okolo Ruska do Baltského mora, Nemecka, Veľkej Británie a Francúzska.

Starodávna Hodvábna cesta spájala Čínu s Blízkym Východom a mediteránskou oblasťou.