O žalobe Slovenska ohľadom kvót sa rozhodne v lete 2017

Predseda Súdneho dvora EÚ Koen Lenaerts, zdroj: TASR - Martin Baumann

Rozhodovanie o žalobe Slovenska ohľadom prerozdeľovania utečencov medzi členské krajiny sa predĺži. Informoval o tom vo štvrtok predseda Súdneho dvora EÚ Koen Lenaerts v rámci medzinárodnej konferencie Limity transparentnej justície, ktorú v Bratislave organizoval Najvyšší súd.

„Vznikla z toho taká paneurópska diskusia, keďže nariadenie a tento prípad sa týka skutočne všetkých členských štátov,“ vysvetlil predseda luxemburského súdu. Oznámil, že namiesto bežných 12 až 14 mesiacov bude rozhodovanie v spore trvať o pol roka dlhšie. „Očakávam, že niekedy v lete budúceho roka by sme mohli mať rozhodnutie,“ uviedol Lenaerts.

Žalobu vlády SR zaregistrovali na luxemburskom súde 3. decembra 2015. Šéf európskeho súdneho dvora sa nechcel vyjadrovať k obsahu sporu, informoval však, že momentálne sa čaká na preklady podaní do francúzskeho jazyka, ktorý je pracovným jazykom na súde.

Do sporu sa na strane Slovenska zapojilo Poľsko. Paralelnú žalobu tiež podala vláda Maďarska. K Rade EÚ, ktorá je odporcom, sa zase pripojila desiatka členských krajín, priblížil Lenaerts.

Čaká sa na preklady

„Na to, aby sudcovia, ktorí budú prípad rozhodovať, sa k nemu vedeli vôbec nejako postaviť, budú najprv musieť mať preklad do spoločného jazyka,“ ozrejmil predseda Súdneho dvora EÚ.

Prípad už dostala na starosť sudkyňa spravodajkyňa, ktorá rozhodne, či ho bude rozhodovať veľká komora 15 sudcov alebo panel desiatich sudcov. Následne bude plynúť šesť týždňov pre ústne vyjadrenia a potom ešte tri mesiace pre podávanie ďalších vyjadrení a ďalšie tri mesiace, kým bude vydaný definitívny rozsudok, priblížil Lenaerts proces rozhodovania.

Slovensko žiada, aby Súdny dvor EÚ vyhlásil rozhodnutie Rady o zavedení dočasných opatrení v oblasti medzinárodnej ochrany v prospech Talianska a Grécka za neplatné. Rada má okrem toho uhradiť aj príslušné súdne trovy.

Proti zavedeniu kvót boli na hlasovaní rady ministrov vnútra Slovensko, Česko, Maďarsko, Rumunsko, Fínsko sa v tejto otázke zdržalo. Okrem slovenskej vlády žalobu nakoniec podala aj maďarská vláda.