Obama dnes povie, ako ďalej v Afganistane

Prezident USA Barack Obama dnes oznámi svoje rozhodnutie o počte vojakov, ktoré vyšle na posilnenie misie NATO v Afganistane. Číslo oznámi počas prejavu pred kadetmi na Vojenskej akadémii West Point v New Yorku.

Obama by mal do misie ISAF vyslať ďalších 30 tis. vojakov, hovoria zatiaľ neoficiálne správy z Bieleho domu, ktorý však bližšie detaily zatiaľ nezverejnil. Predpokladá sa však, že vojaci sa budú k misii pripájať postupne v horizonte 1 – 1,5 roka.

Prezident už vo volebnej kampani sľuboval, že po nástupe do Bieleho domu sa bude viac zaoberať Afganistanom. Vyslanie ďalších vojakov je v tomto smere najväčším krokom a stávkou. Viacerí jeho poradcovia sú skeptickí, či nasadenie viac životov spojencov a viac finančných prostriedkov na vojenské operácie pomôže do krajiny priniesť pokoj a umožní NATO v budúcnosti začať s odchodom bojových jednotiek.

V prejave Obama tiež spomenie i to, že USA a spojenci nemajú žiadny „nekonečný záväzok“ kontrolovať Afganistan. Je v ich záujme, aby sa zodpovednosti za pokoj čím skôr chopili novo vycvičené afgánske policajné jednotky. Na druhej strane, niektorí analytici hovoria, že noha posledného amerického vojaka neodíde z Afganistanu skôr než za 10 rokov.

Vyslanie ďalších členov ozbrojených síl do krajiny je odpoveďou na správy veliteľov, podľa ktorých je úspech misie podmienený dodatočnými kapacitami. V súčasnosti pôsobí v krajine 68 tis. amerických vojakov a 42 tis. príslušníkov ozbrojených síl spojencov. Nasadenie ďalších 30 tis. vojakov si vyžiada dodatočných 20 – 40 mld. dolárov nákladov.

EurActiv/Reuters