Obama strávi s lídrami EÚ štyri dni

Americký prezident Barack Obama navštívi na začiatku apríla Európu. Zúčastní sa na troch rôznych schôdzkach, navštívi štyri mestá a strávi tu štyri dni. Súčasťou jeho programu bude:

  • summit G20, ktorý sa uskutoční 2. apríla v Londýne,
  • summit NATO, ktorý sa uskutoční 3.-4. apríla v Baden-Baden a v Štrasburgu,
  • summit EÚ-USA, ktorý sa uskutoční 5. apríla v Prahe.

Európska únia chce s novým americkým prezidentom Barackom Obamom diskutovať o mnohých otázkach. Komisárka pre vonkajšie vzťahy Benita Ferrero-Waldner pripustila, že o niektorých témach sa môže diskutovať aj na viacerých schôdzkach. Súčasne však doplnila, že takéto prekrytie je „dobré a mali by sme byť pre tú príležitosť radi“.

„Summity G20 a NATO, hoci sa na nich zúčastňujú niektorí lídri EÚ, nie sú rovnaké ako zasadnutia Rady EÚ. Áno, niekedy sa prekrývajú, napríklad ak sa hľadá riešenie pre globálnu hospodársku a finančnú krízu. Ale pokiaľ ide o klimatické zmeny a energetickú bezpečnosť, alebo civilnú účasť na operáciách v Afganistane, toto sa musí prejednať aj s nami, Komisia tu hrá veľmi dôležitú úlohu,“ doplnila Ferrero-Waldner.

Problematika Blízkeho východu je ďalšou z tém, „o ktorých sa diskutuje vždy s nami“, doplnila komisárka. Privítala otvorenosť novej americkej administratívy, ako aj nedávnu dohodu medzi Washingtonom a Sýriou, ktorá sa v Bruseli pokladá za „kľúčový“ faktor pre ďalší pokrok.

Návšteva prezidenta Obamu bude „novou príležitosťou“ pre pokračovanie dialógu, ktorý v mene novej administratívy začali ministerka zahraničia Hillary Clinton a viceprezident Joe Biden, ktorí v prvej polovici marca navštívili Európu.

Komisárka pre vonkajšie vzťahy vyzdvihla skutočnosť, že Obama do programu svojej vôbec prvej návštevy v Európe zaradil i Prahu: „Myslím si, že ak prezident Obama ide do Prahy, je to silné symbolické gesto. [Česko] je menšia alebo stredne veľká krajina, ktorá sa stala slobodnou len pred dvadsiatimi rokmi. Som si istá, že ide o politické gesto, ktoré chcel učiniť.“