Obama volá po spoločnej izolácii Ruska

Ruská anexia Krymu spôsobila zblíženie Európskej únie a USA.

Pevnejšie transatlantické vzťahy sú kľúčové pre záujmy Európskej únie a Spojených štátov. Zhodli sa na tom americký prezident Barack Obama, predseda Európskej rady Herman van Rompuy a predseda Európskej komisie José Manuel Barroso.

Na spoločnej tlačovej konferencii všetci traja odsúdili ruskú agresiu. „Ilegálna anexia Krymu je v 21. storočí hanbou, neuznáme ju,“ vyhlásil predseda ER Van Rompuy. Dodal, že Európania aj Spojené štáty sú pripravení na zavedenie intenzívnejších sankcií.

Barack Obama si myslí, že Rusko podceňuje reakciu Západu. „Ak si ktokoľvek v ruskom vedení myslel, že svet nebude zaujímať, čo spravili na Kryme alebo, že sa im podarí vraziť klin medzi EÚ a USA, tak sa prerátali.“

„Rusko stojí osamotené. Stálo osamotené, keď sa svoje činy pokúšalo obhajovať v Bezpečnostnej rade OSN, zjednotilo sa 28 členov únie, 28 členov NATO, každý člen G7 uvalil na Rusko sankcie,“ popísal izoláciu Moskvy americký prezident.

Trojica lídrov počas spoločnej tlačovej konferencie uviedla, že rokovali tiež o potrebe čo najskôr podpísať asociačnú dohodu s Moldavskom a Gruzínskom. Z hľadiska medzinárodnej politiky sa venovali situácii v Sýrii, kde je potrebné pokročiť pri odstraňovaní chemického arzenálu, a vzťahom s Iránom, kde je na mieste zmierňovanie obáv okolo iránskeho jadrového arzenálu.

Dotkli sa aj politickej situácii v Egypte, udalostí v Stredoafrickej republike, kde je nutné predísť ďalšej anarchii, humanitárnej kríze v oblasti Sahelu a spomenuli koordináciu v rámci boja proti terorizmu.

Summit EÚ-USA sa konal po bezmála troch rokoch. Obama pripomenul, že hoci je prvýkrát v Bruseli, s lídrami EÚ sa stretáva na mnohých medzinárodných podujatiach. O tri mesiace príde do Bruselu na stretnutie na summit skupiny G7.

Návštevu Bruselu zakončil Barack Obama večerným prejavom v Palais des Beaux-Arts. V polhodinovom príhovore upozornil, že sa nachádzame v dobe, ktorá otestuje medzinárodný poriadok. „Európa má voči vlastnej tragickej minulosti, spoločne so Spojenými štátmi, povinnosť odmietnuť temné sily minulosti,“ povedal Obama. Viackrát spomenul studenú vojnu.

Ani nie 24-hodinová návšteva prezidenta USA v Belgicku vyšla štátnu pokladnicu na vyše desať miliónov eur.

EurActiv.sk/TASR