Obama vyráža ubezpečiť spojencov v Európe

USA, prezidentské voľby, NATO

(zdroj: TASR/AP Photo/Susan Walsh)

Minulotýždňové prezidentské voľby v Spojených štátoch naznačili, že Európska únia bude musieť prehodnotiť svoju obrannú politiku. Budúci prezident Donald Trump počas kampane spochybnil americký záväzok voči Severoatlantickej aliancii na základe toho, že jej väčšina členov odmieta míňať na obranu predpísané 2 % HDP.

Európu ale znepokojila aj Trumpova neschopnosť vyhraniť sa voči ruskej hrozbe. Mnohí európski politici len ťažko skrývali sklamanie, že vo voľbách neuspela kandidátka demokratov Hillary Clintonová.

Čítajte viac: Donald Tusk pozýva menovca Trumpa na summit

Európanov má upokojiť posledná návšteva Baracka Obamu predtým, než mu vyprší prezidentský mandát. „Určite očakávame, že voľby budú hlavnou témou v mysliach ľudí kamkoľvek pôjdeme,“ povedal v piatok bezpečnostný poradca Bieleho domu Ben Rhodes.

Už dnes večer by mal Obama odcestovať do Grécka. Práve tam má v stredu zaznieť najzásadnejší prejav tohto turné. V Aténach chce zdôrazniť význam EÚ a NATO pre zachovanie mieru a stability na starom kontinente.

Ešte pred cestou poskytol Obama rozhovor gréckemu denníku Kathimerini, kde uviedol: „Európa je našim najväčším hospodárskym partnerom. Máme u ňu hlboký záujem, ktorý je stabilný a naďalej sa rozrastá.“

Vo štvrtok sa americký prezident presunie do Berlína, kde bude rokovať s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, britskou premiérkou Theresou Mayovou a francúzskym prezidentom Françoisom Hollandom.

Po Európe zamieri do Peru. Absolvuje tu zasadnutie Rady pre ekonomickú spoluprácu Ázie a Tichomoria (APEC) a bilaterálne rozhovory s austrálskym premiérom Malcolmom Turnbullom a čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom.

Krajná pravica si našla nový vzor

Donald Trump sa medzičasom stretol s lídrom britských nacionalistov Nigelom Farageom. Trumpova hovorkyňa Kellyanne Conwayová stretnutie opísala ako „produktívne“.

O podobné kontakty sa snaží aj francúzsky Front National (FN). Poslankyňa Marion Maréchal-Le Penová prijala pozvanie na spoluprácu od Trumpovho poradcu Steva Bannona, ktorý je zároveň šéfom konzervatívneho spravodajského portálu Breitbart News.

Predsedníčka FN Marine Le Penová včera na BBC opätovne pochválila budúceho prezidenta za to, že zvýšil jej šance na víťazstvo v budúcoročných prezidentských voľbách: „Vďaka nemu je možné to, čo sa predtým vydávalo za nemožné.“

Za rozhovor s krajne pravicovou političkou schytala BBC kritiku od ostatných médií. V nedeľu si totiž Británia pripomínala padlých vojakov, vrátane tých, ktorí v druhej svetovej vojne bojovali proti fašizmu.