Odpoveď na útoky v Paríži na druhý pokus

zdroj: TASR

Záberom ministerského stretnutia má byť vytvorenie európskej databázy záznamov o cestujúcich v leteckej doprave (známe tiež pod skratkou PNR), otázka kontroly strelných zbraní a posilnenie kontroly vonkajších hraníc.

Snaha bude niektoré alebo čiastočné opatrenia uviesť do života operatívne. Diskusia o európskej databáze cestujúcich sa vlečie už roky. Bezpečnostné zložky si od nej sľubujú lepší prehľad pohybu tzv. zahraničných bojovníkov, teda držiteľov európskych pasov, ktorí sa vracajú napríklad zo Sýrie. Isté presne zacielené zmeny sa budú dotýkať aj schengenského režimu ochrany vonkajších hraníc.

Stretnutie má podľa slov francúzskeho ministra vnútra Bernarda Cazaneuvea urýchliť potrebné kroky identifikované už po januárovom teroristickom útoku na redakciu satirického týždenníka Charlie Hebdo v Paríži.

„Tvárou v tvár rastúcej hrozbe musí mať Európa efektívnu databázu pasažierov, rámec pre boj s financovaním terorizmu a efektívnu legislatívu o kontrole zbraní. Členské krajiny EÚ musia posilniť výmenu informácií a zaviesť koordinované systematické kontroly vonkajších hraníc EÚ cez cielenú revíziu schengenského kódexu hraníc," hovorí Cazaneuve.

„Vo všetkých týchto bodoch potrebujeme konať rýchlo“, povedal.

Komisia: Bezpečnosť nepodceňujeme

Európska komisia vo svojej reakcii na útoky apeluje, aby sa vo verejnej diskusii nezamieňali utečenci s teroristami. EÚ zároveň podľa Komisie v súčasnej migračnej vlne nepodceňuje bezpečnostné riziká.

Hlavnú zodpovednosť v ich odhaľovaní majú národné spravodajské služby, orgány činné v trestnom konaní a pohraničná stráž za asistencie Europolu, nedávno posilnenej agentúry Frontex a Európskeho podporného úradu pre azyl.  

Európska komisia plánuje v decembri predložiť reformu hraničného kódexu. Návrh bude zahŕňať vytvorenie Európskej hraničnej stráže s posilnenými povinnosťami členských krajín. Má priniesť lepší prehľad o tom, kto vstupuje na územie EÚ a zabrániť nelegálnemu vstupu do EÚ mimo hraničných prechodov.

V marci 2016 chce Komisia predstaviť návrh o inteligentných hraniciach, ktorý umožní krajinám EÚ zaviesť efektívnejší systém vstupov a výstupov z EÚ, čím získajú prehľad o pohyboch cudzincov cez vonkajšiu hranicu EÚ. Tieto informácie budú cenným zdrojom pre spravodajské a bezpečnostné zložky členských krajín.

G20

Medzinárodní komentátori čoraz častejšie hovoria, že útoky ako bol ten v Paríži budú pokračovať pokým sa nestabilizuje situácia v Sýrii a neporazí Islamský štát.

Aktuálna schôdzka dvadsiatich najvyspelejších ekonomík sveta (G20) v Turecku priniesla 35 minútový rozhovor medzi americkým prezidentom Barackom Obamom a ruským prezidentom Vladimírom Putinom. Jej výsledkom je údajne porozumenie v otázke, že Sýria potrebuje zmenu politického vedenia zvnútra za pomoci rokovaní meditovaných OSN.

„Strategické ciele pokiaľ ide o boj s Islamským štátom sú v princípe veľmi podobné, no sú rozdiely pokiaľ ide o taktiku," citovali agentúry zahraničnopolitického poradcu Kremľa Juriho Ušakova.  

Sporná je najmä úloha sýrskeho prezidenta Bašára Asada v celom procese. Washington po parížskych útokoch očakáva, že Francúzsko bude chcieť prebrať väčšiu úlohu v operáciách proti ISIS v Sýrii pod taktovkou USA.