Odsúdení teroristi by vo Francúzsku mohli stratiť občianstvo

(zdroj: Guillaume Speurt/Flickr)

Strata občianstva pri spáchaní „zločinov proti národu“, kam spadá aj terorizmus, má veľkú oporu vo verejnej mienke. V nedávnom prieskume sa za tento návrh vyslovilo 94 % Francúzov. Zákon, ktorý sa má vo februári objaviť v parlamente, zacieli na všetkých držiteľov dvojitého občianstva, teda aj na tých, ktorí sa narodili vo Francúzsku.

Rovnaké zákony pre všetkých

S nápadom odoberať usvedčeným občianstvo prišiel ako prvý v roku 2010 vtedajší prezident Nicolas Sarkozy. Už vtedy sa hovorilo iba o držiteľoch dvojitého občianstva, čo sú vo francúzskom prípade najčastejšie moslimovia pochádzajúci z bývalých kolónií Alžírsko, Tunisko a Maroko.

Aby sa vyhli prípadnej diskriminácii, niektorí socialisti, vrátane predsedu poslaneckého klubu Bruna Le Rouxa, navrhujú, že zákon by mal platiť pre všetkých. Odsúdení teroristi z Francúzska by sa stali osobami bez štátnej príslušnosti. To by mohlo znamenať aj širšiu politickú podporu v parlamente.

Navrhovatelia zákona zatiaľ presnú definíciu toho, kto všetko bude pod zákon spadať, nemajú dokončenú. Jednou z nevyriešených otázok je aj to, či sa takto budú trestať iba trestné činy, alebo aj delikty.

V rozpore s medzinárodným právom

Medzinárodné spoločenstvo sa fenomén osôb bez štátnej príslušnosti snaží eliminovať od roku 1954, kedy OSN prijalo Dohovor o právnom postavení osôb bez štátnej príslušnosti. Francúzska legislatíva však nenaráža na legálne prekážky, keďže Francúzi následný Dohovor o znižovaní počtu osôb bez štátnej príslušnosti z roku 1961 odmietli a mali k nemu výhrady.

„Tieto výhrady ale neboli námietkou,“ zdôrazňuje riaditeľ parížskej pobočky think-tanku ECFR Manuel Lafont-Rapnouil a dodáva, že od okamihu podpísania sa dohovor stal súčasťou medzinárodného práva.

Nespokojnosť

V roku 2010, keď s podobným návrhom prišiel Sarzkozy terajší predkladatelia prezident Holland a premiér Manuel Valls ostro nesúhlasili. Samotní socialisti hovoria o vytváraní dvoch kategórií občanov.

S návrhom nesúhlasí ministerka spravodlivosti Christiane Taubira či socialistická primátorka Paríža Anne Hidalgová. Tá o odoberaní občianstva na sociálnej sieti vyhlásila, že „to do boja s terorizmom nič neprinesie“.

Expert na francúzske dejiny Robert Zaretsky pre New York Times napísal, že vládny návrh by mohol poškodiť unikátny francúzsky koncept národného občianstva, ktorý je kombináciou zásady ius sanguinis a ius soli.

Deti vo Francúzsku síce získavajú národnosť po svojich rodičoch, ale po dovŕšení 18 rokov sa Francúzmi stávajú aj tí, ktorí sa v krajine narodili a prežili tam nepretržite aspoň 5 rokov.

„Padáme do pasce, ktorú na nás teroristi nastražili,“ povedal pre The Local ďalší odporca a čestný predseda Medzinárodnej federácie pre ľudské práva Patrick Baudouin. „Zobrať niekomu pas sotva niečo zmení. Nezabúdajme, že francúzski občania, ktorí nemajú dvojité občianstvo, môžu tiež spáchať teroristické útoky.“