Oficiálne informácie z Tripolisu prináša Maďarsko

zdroj: flickr, autor: Naplevente

Po leteckom útoku NATO, pri ktorom bol v noci 30. apríla údajne zabitý jeden zo synov Muammara Kaddáfího a tri jeho vnúčatá, došlo k vyrabovaniu britskej a talianskej ambasády a pracovníci OSN opustili Líbyu.

NATO poprelo, že by útočilo na samotného Kaddáfího a šlo o útok na vojenský cieľ. Po zásahu sa v Tripolise rozšírilo násilie, ľudia zaútočili na západné ambasády, ktoré boli uzavreté v predchádzajúcich týždňoch či mesiacoch. OSN sa rozhodlo chrániť svojich pracovníkov pred možnými fyzickými útokmi tým, že ich stiahli z hlavného mesta.

Na otázku EurActivu ako Únia získava informácie z Tripolosi v takýchto zložitých podmienkach, hovorkyňa šéfky pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku EÚ Catherine Ashtonovej uviedla, že EÚ je schopná získať informácie „z mnohých rôznych zdrojov“.

Maja Kocijančičová zdôraznila predovšetkým maďarské veľvyslanectvo, ktoré je jedinou stále otvorenou misiou členskej krajiny v Tripolise a poskytuje oficiálne informácie. Okrem toho Rumunsko naďalej poskytuje konzultárne služby.

Hoci je súčasná predsednícka krajina Maďarsko členom NATO, nepodieľa sa na vojenských operáciám pri zabezpečovaní bezletovej zóny nad Líbyou.

Ohľadom toho či veľvyslanectvo nepodstupuje vzhľadom na nepriateľstvo proti NATO príliš veľké riziko, Kocijančičová odpovedala, že členské krajiny sú zodpovedné za vlastné rozhodnutia po vyhodnotení bezpečnostnej situácie a potrieb.

„Situácia je určite veľmi zložitá a vzdávame hold maďarskému predsedníctvu za prácu, ktorú robia,“ povedala.

Čo sa týka iných informačných zdrojov, uviedla že Brusel je schopný získať informácie z oficiálnych tlačových agentúr, predstaviteľov občianskej spoločnosti i firiem, zástupcov Dočasnej národnej rady či líbyjskej diaspóry.

Diplomatické vzťahy medzi Bruselom a Tripolisom teda naďalej pokračujú, keďže podľa hovorkyne Komisia dostala od líbyjských úradov niekoľko diplomatických nót.

„Dostávame správy od našich delegácií v regióne a udržiavame úzky kontakt so štátmi v regióne, medzinárodnými partnermi a medzinárodnými organizáciami ohľadom ich hodnotenia vyvíjajúcej sa situácie,“ vysvetlila.

Kocijančičová tiež dodala, že viacero krajín EÚ uvažuje o skorom opätovnom zriadení diplomatických zastúpení v Tripolise.

V líbyjskom hlavnom meste momentálne funguje asi 40 veľvyslanectiev krajín, napríklad Číny, Ruska (na úrovni chargé d’affaires), Ukrajiny, Bieloruska, Srbska, mnohých afrických krajín, Kuby i Venezuely.