Ohrdnutá EÚ dáva Obamovi šancu

Na notoricky známu Kissingerovu otázku, komu treba volať, keď človek chce hovoriť s EÚ má nový veľvyslanec bloku Joao Vale de Almeida jednoznačnú odpoveď. „V rámci predvoľby tejto krajine volajte mne.“

Oficiálne sa dlhoročný euroúradník ujal funkcie minulý týždeň. V minulosti bol šéfom kabinetu predsedu Európskej komisie José Manuela Barrosa a pomáhal Catherine Ashtonovej dávať dokopy európsku diplomatickú službu.

Hoci ako povedal,  nechce sa vyvyšovať nad veľvyslancov členských krajín EÚ, ktorí by mali naďalej byť zodpovední za bilaterálne vzťahy, no „ak máme spoločnú pozíciu, ja som ten kto vedie show.“

Do funkcie sa uviedol vyhlásením, že je prvým veľvyslancom EÚ vo svete „nového typu“ a má širší mandát ako mali jeho predchodcovia. Delegácia EÚ, ktorú vo Washingtone vedie, by mala pokrývať celé spektrum otázok, ktorými sa zaoberá aj Únia.

Sebavedomé vyhlásenia už euroskeptici v Británii interpretujú ako dôkaz, že nová európska diplomatická služba, ktorú priniesla Lisabonská zmluva si uzurpuje právomoci národných diplomacií. Podľa euroskeptického denníka The Telegraph sa to nebude páčiť ani súčasnému britskému veľvyslancovi, ktorým je Sir Nigel Sheinwald. Ten musel tvrdo pracovať na vybudovaní silného vzťahu s Bielym domom po tom, čo sa v roku 2008 do médií dostala jeho správa, v ktorej vyjadruje pochybnosti nad skúsenosťou Baracka Obamu.

Európa si veľmi dobre pamätá, že začiatkom roka sa Barack Obama nezúčastnil pre urgentnejšie pracovné povinnosti pravidelného summitu EÚ-USA. Jeho náhrada by sa mala konať v novembri  v Lisabone. Obama ale do Lisabonu nepríde len kvôli EÚ, bude sa tam totiž konať aj summit Severoatlantickej aliancie.

„To, že nie sme problémom, neznamená, že by sme nemali byť prioritou“, cituje de Almeidu Financial Times, v reakcii na to, že americký prezident viac času než Európe venuje Číne,  Rusku či Pakistanu.

Američania ale trvajú na tom, že summit musí mať obsah a nebude sa konať len preto, aby bol. „Necítime potrebu vyznávať lásku. Je životným faktom, že Európa ja naším hlavným partnerom vo všetkom čo vo svete robíme…. Potrebujete, aby sme to stále opakovali?“, povedal pre Financial Tiems nemenovaný člen americkej administratívy.

Európa sa chce podľa veľvyslanca De Almeidu snažiť o väčšou koordináciu pozícii pred stretnutiami G20 alebo v otázkach globálnej klimatickej politiky. V poslednom čase zahrala EÚ na strunu USA v prípade tvrdších sankcií proti Iránu.

Na druhej strane, pripomína FT, prvé čo Európsky parlament urobil so svojimi silnejšími právomocami (napríklad v prípade schvaľovania medzinárodných dohôd medzi EÚ a tretími stranami) bolo, že odmietol dohodu o zdieľaní bankových dát. Podvolil sa až po sérií návštev vysokopostavených členov administratívy vrátane viceprezidenta Joa Bidena.