Orbán: Imigrácia ohrozí európsky spôsob života

(zdroj: Európa Pont/Flickr)

„Chceme, aby Európa zostala kontinentom Európanov“ vyhlásil včera na letnej univerzite v rumunskom Băile Tușnad maďarský premiér Viktor Orbán. V prejave o migrácii hovoril o zmene myslenia, ktoré na cestu do Európy motivuje ďalších utečencov. Kontroverzie vyvolali najmä jeho slová o negatívnych dopadoch prijímania azylantov. Zdôraznil napríklad, že počet znásilnení je vo Švédsku druhý najvyšší na svete.

Migrácia zo Severnej Afriky je podľa neho výsledkom politického procesu, ktorý viedol k dezintegrácii pobrežných štátov. Voľakedy tieto krajiny slúžili ako nárazníkové pásmo voči omnoho väčšiemu humanitárnemu problému v subsaharskej Afrike.

Orbán pripomenul nedávne slová bývalého francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho, že čoskoro stovky miliónov ľudí z Afriky nebudú mať kde žiť a budú nasledovať kroky terajších migrantov: „Otázkou už nie je, v akej Európe by chceli Maďari žiť, ale či to, čo nazývame Európou bude aj naďalej existovať.“

Návrat na miesto činu

Orbánov minuloročný prejav na rovnakom mieste vyvolal kontroverzie po celom svete. V ňom sa maďarský premiér zamyslel nad tým, ako hodnoty liberálnej demokracie brzdia úspešné krajiny.

Pre maďarskú opozíciu to bolo znamením, že bude nasledovať ďalšia „demontáž demokracie“ v Maďarsku. Bolo to zároveň v čase, kedy médiá Orbánovi vyčítali čoraz väčšiu inšpiráciu Vladimirom Putinom. Svoje tohtoročné vystúpenie začal vyhlásením, že chce to minuloročné prekonať práve v schopnosti vyvolať rozruch. [EurActiv.sk, 28. 7. 2014]

Je to chyba ľavice

„Títo politici jednoducho nemajú radi Maďarov, pretože sú Maďarmi,“ hovorí Viktor Orbán. „Európska ľavica nevidí v imigrácii zdroj nebezpečenstva, ale príležitosť. Ľavica vždy hľadela s podozrením na národy a národnú identitu. Veria, že eskalujúca migrácia môže fatálne oslabiť, dokonca odstrániť, národné hranice a môžu tak konečne dosiahnuť svoj ťažko predstaviteľný sen.“

Orbán síce priznáva, že existujú aj skutoční utečenci, no väčšina tých, ktorí prúdia do Európy, chce len využiť výhody tunajšieho životného štýlu. Pozvánkou k tomu im je údajne „fundamentalizmus ľudských práv“ v západnej Európe, ktorý pripisuje liberálnym politikom.

Západoeurópske krajiny podľa neho posledných 30 rokov experimentovali s prijímaním ľudí s „inými kultúrnymi koreňmi“. Pravicový premiér to na základe ich skúseností odmieta a tvrdí, že Maďarsko by malo mať možnosť slobodne sa vyjadriť v rozpore so všeobecným názorom ostatných.

Orbánova tvrdá rétorika môže mať úspech medzi nerozhodnutými voličmi, ktorí už tradične predstavujú najväčšiu skupinu voličského elektorátu. To obzvlášť v čaše, keď sa niekdajšia drvivá prevaha Fideszu prepadla pod 40 %.