OSN pomôže EÚ prebrať úlohy v Kosove

Agentúra Reuters tvrdí, že obdržala kópiu listu, ktorý zaslal generálny tajomník OSN Pan Ki-mun kosovskému prezidentovi Fatmirovi Sejdiu.

Podľa Reuters v liste stojí: “Je mojím zámerom pretvoriť štruktúru a profil mendzinárodnej civilnej prítomnosti na takú, …ktorá umožní Európskej únii prebrať posilnenú operačnú úlohu v Kosove.”

Šéf zahraničnej politiky EÚ Javier Solana začiatkom mesiaca povedal, že očakáva, že do 15. júna sa situácia okolo misie Eulex v spolupráci s generálnym tajomníkom vyjasní.

Rusko rázne odmieta prenos kompetencií na Eulex a tvrdí, že misia Európskej únie nemá právny základ, pretože odporuje rezolúcii Bezpečnostnej rady č.1244, čo je pozícia, ktorú zdieľa so Srbskom.

Severoatlantická aliancia sa včera dohodla, že rozšíri svoje aktivity v Kosove o trénovanie kosovských bezpečnostných zložiek, napriek tomu, že niektoré členské krajiny Kosovo stále neuznali.

Zajtra, 15. júna, vstupuje do platnosti ústava nezávislého Kosova. Podľa prezidenta ide o pokrokovejší zákon než majú iné krajiny regiónu. “Primárnou úlohou ústavy je ochrániť teritoriálnu integritu Kosova a otvoriť perspektívu pre rozvíjanie spolupráce so susednými krajinami a integráciu do euro-atlantického spoločenstva.