OSN vyzýva strednú Európu, aby pomohla utečencom

Zdroj: Inštitút humanitných vied vo Viedni

V pondelok sa v Prahe stretávajú lídri Vyšehradskej štvorky. Pri tejto príležitosti vydal včera UNHCR vyhlásenie, v ktorom konštatuje, že štáty tohto regiónu by sa nemali nečinne prizerať humanitárnej kríze a poskytnúť prenasledovaným ľuďom pomoc.

Neformálne zoskupenie krajín V4 (Slovenska, Česka, Maďarska a Poľska) však odmieta návrh Európskej únie prerozdeliť uchádzačov o azyl v rámci EÚ a trvá na posilnení vonkajších hraníc.

„Je načase, aby lídri strednej Európy šli príkladom a pomohli rodinám, ktoré utekajú pred vojnou a pred porušovaním ľudských práv, bez ohľadu na ich štátnu príslušnosť či náboženské vyznanie,“ uviedla regionálna zástupkyňa UNHCR pre strednú Európu Montserrat Feixas Vih.

Maďarským územím prešlo v minulom roku veľké množstvo migrantov, ktorí smerovali do Rakúska, Nemecka či Švédska. Vláda Viktora Orbána reagovala postavením plotov na južných hraniciach s Chorvátskom a Srbskom. Mali zabrániť ďalšiemu prílivu migrantov.

Krajina sa pritom pripravuje na opätovný nápor na svojich hraniciach, predpokladá sa, že počet prichádzajúcich ľudí sa zvýši na jar. Minister riadiaci úrad vlády János Lázár povedal, že Maďarsko postaví plot aj na hranici s Rumunskom, ak to bude nutné. Rovnako odmietavý postoj k príchodu utečencov majú aj zvyšné tri krajiny Vyšehradskej skupiny.

O azyl v Maďarsku požiadalo v minulom roku 177-tisíc ľudí. Podľa UNHCR, drvivá väčšina odišla v priebehu niekoľkých dní. Poľsko, Česko a Slovensko dostali spolu 14-tisíc žiadostí.

Lídri V4-ky budú diskutovať o vývoji utečeneckej krízy na pondelňajšej schôdzi v Prahe spolu s Bulharskom a Macedónskom, tri dni pred plánovaným summitom EÚ 18. a 19. februára.