Oteplenie v rusko-poľských vzťahoch

„Vždy by sme mali vyjadriť dôveru novému lídrovi a pán Medvedev je zaujímavou osobou, pretože je to prvý zvolený ruský prezident, čo si pamätám, ktorý nebol členom Komunistickej strany alebo bezpečnostných zložiek. Je to nádejný vývoj,“ povedal poľský minister zahraničia, Radoslaw Sikorki, v rozhovore pre britský denník Financial Times.

Podľa ministra existuje niekoľko dôvodov pre očakávanie lepších vzťahov s Moskvou, uvádza FT:

  • Ruský prezident Medvedev je právnik a preto má predpoklady lepšie komunikovať so Spoločenstvom, ktoré je v prvom rade riadené európskou legislatívou a zakladajúcimi zmluvami.
  • Poľsko – ruské vzťahy sa celkovo za posledný rok oteplili. Po tom, čo v posledných parlamentných voľbách porazili liberáli Donalda Tuska konzervatívnu stranu Právo a spravodlivosť, Moskva sa rozhodla zrušiť vyše rok trvajúci zákaz na dovoz mäsa z Poľska.
  • Sikorski poukázal aj na uzmierovací summit ruského Putina a amerického prezidenta Busha v Soči z marca 2008, ktorý vytvára dobrú štartovaciu pozíciu pre Medvedeva.
  • Ministri zahraničných vecí EÚ prejavili vôľu opäť obnoviť rozhovory o novej Dohode o partnerstve a spolupráci medzi EÚ a Ruskom. Jedinou krajinou, ktorá by mohla proces zablokovať, je Litva. Problémom je zastavenie dodávok ruskej ropy do litovskej rafinérie Mezikiu. Rusko argumentuje zastaranou infraštruktúrou. Litve ponúklo finančnú pomoc s opravou ropovodu Poľsko, na čo Moskva zatiaľ nereagovala. Napriek tomu však Slovinské predsedníctvo verí v začiatok rozhovorov ešte pred júnovým rusko-európskym summitom v Sibíri (EurActiv 29/04/08).

Sikorski v rozhovore vyzval na celoeurópsky prístup k problematike energetiky. Dodal, že Brusel musí vytvoriť konkurenčné prostredie pre energetické spoločnosti a požadovať rovnaké pravidlá od všetkých, európskych aj zahraničných spoločností, uzatvára FT.