Oživenie úsilia o zjednotenie Cypru

Lídri gréckej a tureckej časti Cypru sa stretnú 21. marca, aby opätovne začali diskutovať o zjednotení ostrova. Tureckých Cyperčanov bude reprezentovať ich líder Mehmet Ali Talat, grécku časť ostrova zastúpi prezident Demetris Christofias. Obe strany si za rokovacie miesto zvolili letisko v Nikózii, ktoré je súčasťou nárazníkovej zóny a je sídlom veliteľstva medzinárodnej mierovej misie UNFICYP, oznámil hovorca OSN, Jose Diaz.

Budúci týždeň by sa mohlo začať s demontážou múra rozdeľujúceho hlavnú ulicu Ledra v Nikózii, povedal v prvom rozhovore pre novinárov nový cyperský minister zahraničia, Markos Kyprianou. Bude to závisieť od výsledku rozhovorov Christofiasa a Talata, no minister je optimistický.

Medzi oboma časťami ostrova by sa mohli otvoriť aj nové priechody cez líniu prímeria, ktorú kontroluje OSN. Medzi severom a juhom sa v súčasnosti nachádzajú len štyri priechody mimo hlavného mesta. Minister Kyprianou povedal: „Od OSN na Cypre sa nám dostalo pozitívnych signálov. Existuje nádej, že [lídri] budú môcť oznámiť otvorenie týchto priechodov počas [dvojstranného] stretnutia“, píše Financial Times.

Diskusie o zjednotení ostrova uviazli na mŕtvom bode v roku 2004. Vtedajší generálny tajomník OSN videl v rozšírení EÚ príležitosť pre spojenie oboch častí. Pred pristúpením Cypru do EÚ bolo vypísané referendum, v ktorom ak by obe strany hlasovali kladne, mohli by do EÚ vstúpiť spoločne. Plán zlyhal kvôli odmietavému hlasovaniu gréckej časti.

Cyprus je rozdelený od roku 1974, kedy sa na ostrov vylodila turecká invázia. Samostatnosť severnej časti uznali len Turecko a Azerbajdžan. Podľa medzinárodného práva je Cyperská republika jednotná, ale v severnej okupovanej časti sa nevykonáva právo Európskych spoločenstiev.

Markos Kyprianou pôsobil do vymenovania za ministra zahraničia ako člen Európskej komisie zodpovedný za zdravie. Demisiu podal vo februári 2008. V Bruseli ho nahradila prvá dáma Cypru, Androula Vassiliou (EurActiv 29/02/08).