Paríž a Londýn budú užšie spolupracovať v obrane

foto: americká lietadlová loď USS Kitty Hawk, zdroj: TASR/AP

Britský minister obrany Liam Fox uviedol, že summit v Londýne medzi tamojším premiérom Davidom Cameronom a francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym sa bude zameriavať práve na spoločný tréning, spoluprácu pri nákupe zariadenia a technológií, prepájanie jednotlivých zariadení a ich vyššiu vzájomnú kompatibilnosť, či intenzívnejšie zdieľanie informácií.

Veľká Británia a Francúzsko sú obe jadrové veľmoci a majú najschopnejšie ozbrojené sily v Európe. Krajiny však v súčasnosti zápasia so škrtmi v rozpočte, ktoré sa dotkli aj oblasti obrany a snažia sa preto o racionalizáciu výdavkov.

„Tento vzťah sa posunie na novú úroveň- na doposiaľ najužšiu,“ napísal Fox pre britský denník Sunday Telegraph. Dodal však, že nová iniciatíva nie je zopakovaním britsko- francúzskej dohody z roku 1998, ktorou vznikla Európska bezpečnostná a obranná politika. „Nie je to ani krok smerom k armáde EÚ, s ktorou nesúhlasíme,“ uviedol Fox. Zvýšená spolupráca má naproti tomu pomôcť obom krajinám pokračovať v činnosti na medzinárodnej úrovni pomocou zdieľania sofistikovaných, ale nákladných vojenských zariadení.

Otázka financií

„Je to o peniazoch,“ povedal analytik pre oblasť obrany Charles Heyman a dodal: „Ide o spôsob ako veľmi, veľmi rýchlo spolupracovať a ušetriť veľa peňazí v oblasti ako letectvo a tréning pilotov. Môžete spolupracovať na mori. Ľudia to už robia,“ povedal pre agentúru Reuters.

Len pred dvoma týždňami pritom Cameronova vláda oznámila, že plánuje znížiť rozpočet na obranu v objeme 42,5 miliárd eur o osem percent v priebehu nasledujúcich rokov. Ide o súčasť plánu ako znížiť rekordný deficit krajiny v mierových časoch. Londýn zároveň oznámil, že sa bude škrtať v armáde, námorníctve a letectve. Presadil tiež objednávku dvoch nových materských lietadlových lodí, hoci len jedno z nich bude v prevádzke. Zmeny v dizajne tohto zariadenia umožnia prepravu aj francúzskych, či amerických lietadiel.

Francúzsky minister obrany Herve Morin načrtol šírku a oblasti spolupráce už minulý týždeň. Povedal vtedy, že Francúzsko a Veľká Británia by si mohli odstavovať svoje vojnové lietadlá navzájom na svojich materských lietadlových lodiach a zároveň navzájom dopĺňať palivo na lietadlách. Britská fregata by tiež mohla pomôcť ochrániť francúzsku lietadlovú loď Charles de Gaulle a naopak, povedal minister v rozhovore pre francúzsky denník La Tribune.

Ďalšími oblasťami spolupráce by boli údržba a výcvik posádky pre lietadlá prepravujúce vojenský materiál typu A400M. Podľa niektorých správ by sa mali obe krajiny zosúladiť tak, aby mali vždy na mori k dispozícii jednu lietadlovú loď. Británia a Francúzsko zároveň diskutovali o novej britskej letke na dopĺňanie paliva, kde by mohol Paríž krajine prenajať 14 zo svojich lietadiel.

Britskí a francúzski ministri financií, obrany a zahraničných vecí sa dnes (2. novembra) stretnú na rozhovoroch, ktoré sa budú zaoberať najmä otázkou Afganistanu, kde majú obe krajiny svoje vojská, a prípravou na novembrový summit skupiny G20 v Južnej Kórei.