Paríž blokuje bezvízový režim pre Albáncov a Bosniakov

Podľa francúzskeho denníka Le Monde kritizovala francúzska vláda Európsku komisiu za pokračovanie vízovej liberalizácie s krajinami západného Balkánu z „politických dôvodov“, pričom vraj zanedbáva riziká spojené s ďalším otváraním európskych hraníc.

„Komisia žiada opatrenia, ale nechce sa zaoberať ich negatívnymi následkami“, povedal denníku nemenovaný vysokopostavený francúzsky diplomat.

Rovnaký zdroj dodáva, že nakoniec to budú aj tak členské štáty, ktoré si budú musieť poradiť s imigráciou a bezpečnostnými otázkami, ktoré budú dôsledkom odstránenia vízovej povinnosti na západnom Balkáne.

Francúzsky štátny tajomník pre európske záležitosti Pierre Lellouche vyhlásil vo francúzskom parlamente (29. septembra), že vízová politika je „otázkou bezpečnosti“.

„Minulý rok boli krajinám bývalej Juhoslávie zrušené víza. Zostávajú ešte Albánsko a Bosna a Hercegovina. Vždy ide o veľmi delikátne cvičenie. Moja pozícia, a tým myslím, pozíciu vlády je, že vízová politika je otázka bezpečnosti. Nie je to len diplomatický darček , ktorý len tak mimochodom ponúkneme“, povedal Lellouche.

Dodal, že Francúzsko bude od Bosny a Hercegoviny ako aj od Albánska žiadať bezpečnostné záruky pred tým, než bude súhlasiť s bezvízovým režimom. Dokonca naznačil, že v prípade Bosny potrebujú „štát“, s ktorým by mohli komunikovať.

Bosna a Hercegovina je totiž naďalej krajinou, kde bosniansko-chorvátska federácia a Republika srbská žijú dva odlišné životy.

Michele Cerone, hovorca eurokomisárky pre vnútorné veci Cecilie Malström na žiadosť EurActiv o komentár uviedol, že Komisia urobila svoju prácu tým, že navrhla liberalizovať vízový režim s týmito dvoma krajinami a kontrolou, či boli splnené všetky potrebné kritériá.

„Teraz keď boli všetky kritériá splnené, je na Parlamente a Rade, aby prijali konečné rozhodnutie“, povedal Cerone.

Európsky parlament je  rozšíreniu bezvízového styku o Bosnu a Albánsko naklonený. Parlamentná spravodajkyňa Tanja Fajon žiada, aby sa stanovil konkrétny dátum pre ukončenie rokovaní ešte do konca roka.  Príslušný výbor Európskeho parlamentu už schválil zrušenie víz obom krajinám jasnou väčšinou.