Paríž ľutuje absenciu EÚ na blízkovýchodných rokovaniach

Podľa Bernarda Kouchnera je táto absencia „poľutovaniahodná“. „Európa nie je odsúdená na to byť len finančným partnerom. Myslím si, že Európa by mala hrať politickú úlohu, najmä v hľadaní mieru pre Blízky východ“, povedal.

Už minulý týždeň Kouchner vyhlásil, že práve Catherine Ashtonová by mala byť tým zástupcom Únie pri rokovacom stole. Ashtonová na to reagovala  odvolaním sa na prítomnosť Tonyho Blaira ako predstaviteľa Kvarteta (EÚ, USA, Rusko, OSN) a fakt, že ani ruský minister zahraničia Sergej Lavrov a ani generálny tajomník OSN Ban Ki-mun) nebudú prítomní, keďže „rešpektujú, že je to najlepší spôsob ako napredovať a že všetka pozornosť by sa mala sústrediť na samotné rokovania“.

Rozhovory sa začínajú po takmer 20 mesačnej odmlke dnes na americkom ministerstve zahraničných vecí za účasti egyptského prezidenta Husniho Mubaraka a jordánskeho kráľa Abdulláha.  

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu včera vyhlásil, že rozhovory s prezidentom Palestínskej samosprávy Mahmúdom ASbbásom vstupujú do náročnej fázy a ich výsledkom by mal byť „historický kompromis“, ktorý by obom národom umožnil žiť v mieri.

Abbásovi Netanjahu povedal: „Prezident Abbás, ste mojím partnerom v mieri. Je na nás, aby sme prekonali antagonizujúci konflikt medzi našimi národmi a snažili sa o nový začiatok.“

Ako vždy doteraz sú pre obe strany najbolestivejšími témami rokovaní – podoba nezávislého Palestínskeho štátu, izraelské osady na okupovanom území, postavenie Jeruzalemu a otázka palestínskych utečencov.