Paríž popiera, že by sa Al- Kajdá mohla dostať k zbraniam v Líbyi

zdroj: TASR/ AP

V rozhovore s novinármi pri príležitosti 10. výročia útoku 11. septembra De Kerchove priamo uviedol, že existuje riziko, že sa teroristickému hnutiu Al- Kajdá podarilo počas konfliktu v Líbyi ukoristiť tamojšie zbrane a muníciu, vrátane rakiet typu zem- vzduch, ktoré by mohli ohrozovať lety nad regiónom. „Mali možnosť prístupu k zbraniam, vrátane malých zbraní a guľometov, či určitých striel zem- vzduch, ktoré sú extrémne nebezpečné,“ povedal De Kerchove.

Keď sa ale novinári opýtali na reakciu francúzskeho ministra obrany Gérarda Longueta, ten názor, že Al- Kajdá využila situáciu v Líbyi na posilnenie svojich vojenských kapacít ostro poprel. Pre francúzsky denník Libération uviedol, že Francúzsko spolu so svojimi blízkymi partnermi zavádza potrebné opatrenia na to, aby sa zabránilo odcudzovaniu munície a výzbroje.

Britský denník Daily Telegraph však prednedávnom objavil v Líbyi pomocou svojho reportéra Richarda Spencera rozsiahly a nestrážený sklad zbraní blízko Tripolisu. Spencer informoval, že v sklade na otvorenom poli sa nachádzalo viacero krabíc s výbušninami a mnohé boli otvorené dokorán. Niektoré krabice mali na sebe nápis Semtex a ich obsah zodpovedal plastickým trhavinám, ktoré kedysi Kaddáfiho Líbya dodávala severoírskej teroristickej skupine IRA. Ďalšie obsahovali TNT.

Pri oznámení, že dnes (7. septembra) sa v Alžírsku uskutoční ministerské stretnutie, ktorého sa zúčastnia krajiny regiónu, EÚ, OSN a ďalšie organizácie, alžírsky minister zodpovedný za záležitosti Afriky a Magrebu Abdelkader Messahel tiež priznal, že „nová situácia vytvorená líbyjskou krízou“ nahráva do karát rozšíreniu zbraní naprieč regiónom.