Paríž žiada rýchlejšie prijímanie protiteroristických opatrení

Michel Sapin a Wolfgang Schäuble, (zdroj: TASR/AP Photo)

Pred piatkovou Radou pre hospodárske a finančné záležitosti Francúzi a Nemci pripomínajú, že v boji s terorizmom by Európska únia mala postupovať rýchlejšie.

Francúzsky minister financií Michel Sapin na včerajšom stretnutí so svojím nemeckým náprotivkom Wolfgangom Schäublem vyhlásil, že nástroje na posilnenie boja proti financovaniu terorizmu, ktoré predstavila Európska komisia, sú dobré. Prekáža mu však rýchlosť, s akou by sa mal nový akčný plán zaviesť do praxe.

„Zaujíma nás jediné. To, aby sa tieto plány veľmi rýchlo prijali na európskej úrovni a aby sa začali čo najskôr aplikovať v každej z členských krajín,“ povedal Sapin.

Zdroje z prostredia Komisie uvádzajú, že nové návrhy na sledovanie finančných prostriedkov teroristov čerpajú z minuloročných francúzskych návrhov.

Francúzi, ktorých minulý rok zasiahli 2 veľké teroristické útoky, sa stali lídrami pri presadzovaní rôznych protiteroristických opatrení. Už v decembri, krátko po vydaní návrhu smernice o boji proti terorizmu, pripravil Paríž 13-stranový dokument s doplňujúcimi nástrojmi na sledovanie finančných tokov.

Európska komisia (EK) napokon svoj akčný plán predstavila 2. februára. Očakáva, že jeho jednotlivé časti budú vstupovať do praxe až do konca roku 2017.

V druhom štvrťroku 2016 plánuje EK predstaviť návrhy na konkrétne zmeny štvrtej smernice o boji proti praniu špinavých peňazí.

Komisia podľa vlastných slov upraví smernicu tak, aby obsahovala zoznam všetkých povinných kontrol, ktoré by mali finančné inštitúcie vykonávať v prípade finančných tokov z krajín, ktorých mechanizmy boja proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu vykazujú strategické nedostatky.

Právomoci finančných spravodajských jednotiek EÚ sa rozšíria. Získajú tak ľahší a rýchlejší prístup k informáciám o držiteľoch bankových a platobných účtov. Komisia sa tiež chystá lepšie pochopiť financovanie teroristických aktivít virtuálnymi menami, akou je napríklad Bitcoin, a prípadne ich včleniť pod pôsobnosť novej smernice.

Európska únia sa tiež pripravuje na väčšiu koordináciu sledovacích aktivít s OSN. Prihlásila sa k decembrovej rezolúcii Bezpečnostnej rady OSN 2253 (2015), ktorá sa výraznejšie zamerala práve na finančnú otázku. Únia zároveň zváži potrebu vytvoriť doplnkový systém EÚ na sledovanie financovania terorizmu.