Pestovatelia klíčkov s baktériou E.coli mali „smolu“

„Boli to fazuľové klíčky,“ povedal v piatok (10. júna) Reinhard Burger, šéf nemeckého Centra pre kontrolu chorôb. Potvrdil tak, že klíčky boli jedinným druhom zeleniny, ktorý konzumovali všetci nakazení.

Následné skúmanie okolností na farme priviedlo vyšetrovateľov k záveru, že pri procese pestovania nedošlo ku žiadnemu pochybeniu.

„Všetko, na čo sme sa doteraz pozreli nasvedčovalo tomu, že farma bola absolútne v poriadku,“ povedal Gert Hahne, hovorca úradu na ochranu spotrebiteľa v Dolnom Sasku. „Farma je hygienická a dodržuje všetky nariadenia,“ vyhlásil.

„Nech sa už na to pozrieme akokoľvek, nevidíme zo strany farmy jediné pochybenie a ani dôvod na podanie žaloby,“ povedal Hahne po telefóne. „Nemôžete niekoho potrestať za to, že mal smolu.“

Úrady v piatok vyhlásili, že konzumovať paradajky, uhorky aj listový šalát je bezpečné. Tieto potraviny totiž z počiatku podozrievali ako zdroj nákazy. Pokiaľ ale prebieha vyšetrovanie, mali by sa ľudia naďalej fazuľovým klíčkom  vyhýbať.

Uzatvorenie farmy

Činnosť na farme zastavili. Štátne orgány tvrdia, že baktéria E.coli musí byť potvrdená aj na mieste. Momentálne sa analyzuje približne 500 vzoriek odobratých na farme. To sa týka aj semien, ktoré doviezli z Európy a Ázie.

Vedci potvrdili, že baktériu E.coli našli v balíčku fazuľových klíčkov, ktorý pochádzal z dotyčnej farmy. Balíček našli v odpadkovom koši rodiny, ktorej dvaja členovia ochoreli po konzumácii klíčkov. Výsledky potvrdili v nedeľu.

Štátne orgány varujú, že nákaza je stále nebezpečná a počet úmrtí môže ešte narásť. A to aj napriek tomu, že infekcia je na ústupe.

Doteraz na nákazu umrelo 37 ľudí, vrátane poslednej obete, ktorou je malé dieťa, nakazilo sa viac ako 3 tisíc. Najviac nakazených je v Nemecku.

V piatok večer reagoval nemecký minister zdravotníctva Daniel Bahr na rastúcu kritiku v súvislosti s riadením tejto krízy. Pre televíziu ZDF povedal, že malo dôjsť k včasnejšej výmene informácií. 

Niektorí vedci tvrdia, že sa mala pozornosť klíčkom venovať oveľa skôr.

Rusko ruší zákaz dovozu zeleniny z EÚ

Rusko v piatok oznámilo, že zruší zákaz dovozu zeleniny z Európskej únie za predpokladu, že EÚ poskytne bezpečnostné garancie. (pozri EUX.TV)

Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso po summite Rusko-EÚ povedal, že Únia vydá príslušné certifikáty v piatok alebo v sobotu.

„Sme radi, že sme sa dokázali dohodnúť na zrušení zákazu dovážať zeleninu z Európskej únie,“ povedal Barroso.

Prezident Dmitry Medvedev potvrdil Barrosove slová a dodal, že zákaz zrušia v „dohľadnej dobe“. „Myslím si, že je to dobrý výsledok,“ povedal Medvedev po stretnutí v ruskom meste Nižný Novgorod.

EurActiv / Reuters