Philip Hammond: Migranti ohrozia európsku životnú úroveň

Philip Hammond, (zdroj: Foreign and Commonwealth Office/Flickr)

„Medzera v životných štandardoch medzi Európou a Afrikou znamená, že vždy budú milióny Afričanov s ekonomickou motiváciou dostať sa do Európy,“ povedal vo včerajšom rozhovore pre BBC britský minister zahraničných vecí Philip Hammond.

Mimovládne organizácie a opozíciu pobúrili najmä slová o tom, že prijatie miliónov migrantov z Afriky ohrozí sociálnu infraštruktúru. Tieňový minister zahraničných vecí Hillary Benn (Labour Party) to označil za šírenie poplašných správ. Steve Symonds z britskej pobočky Amnesty International hovorí o "hanebnej" odpovedi na utečeneckú krízu.

Na ostrovoch sa čoraz častejšie spomína problémová situácia vo francúzskom Calais, odkiaľ sa utečenci snažia dostať do Británie. Hammond tvrdí, že sa fyzická ochrana Eurotunelu dá zlepšiť. Problém podľa neho pretrvá, kým budú v okolí tisícky zúfalých "rabujúcich" migrantov: „Nakoniec to budeme musieť vyriešiť tak, že tých, ktorí nie sú oprávnení získať azyl, budeme môcť vrátiť do krajiny ich pôvodu. Je to pre nás aj pre Francúzov priorita číslo jeden.“

Niektorým migrantom sa skutočne podarí dostať do Anglicka. V nedeľu polícia už na britskom území zadržala 18 utečencov skrývajúcich sa  v nákladnom aute. Londýn a Paríž preto zintenzívnili rozhovory o ochrane hraničného prechodu v Calais. Výsledkom je budovanie nového oplotenia a stovka nových strážnikov.

Nápor sa nedá zvládnuť

Veľmi podobné varovanie ako britský konzervatívec vyslovil na konci júla aj maďarský premiér Viktor Orbán. Povedal, že Európa tak ako ju poznáme, nemusí ďalej existovať. Kým Hammond viac zdôraznil socioekonomické aspekty migrácie zo subsaharskej Afriky, Orbán vidí nebezpečenstvo v kultúrnej odlišnosti. [EurActiv.sk, 28. 7. 2015]

Maďari a Gréci sa tiež sťažujú na migračný systém kolabujúci pod náporom utečencov. Grécky premiér Alexis Tsipras volá po novej solidarite. Len v júli do jeho krajiny pribudlo ďalších 50 tisíc osôb z konfliktných oblastí v Afrike a v Ázií.