Pleštinská kritizuje možné oneskorenie rozšírenia Schengenu

 

Krátka správa

Po tom, ako Európska komisia oficiálne oznámila, že rozšírenie Schengenského priestoru na nové členské krajiny sa pravdepodobne odloží z plánovaného roku 2007 na rok 2009, zo strany EÚ-8 sa ozvalo mnoho kritických hlasov. Europoslankyňa Zita Pleštinská /(EPP-ED) sa pridala k tým, ktorí to označili za nespravodlivé.

Ako oficiálny dôvod sú citované technické komplikácie s aplikáciou novej generácie Schengenského informačného systému (SIS II), najmä na strane súčasných členov Schengenu. Zita Pleštinská to však nepovažuje za dobrý dôvod: “Informácie o technických dôvodoch možného oneskorenia sú pre občanov sklamaním a prekvapením najmä v čase kozmicky rýchleho technického pokroku.“

Stále existuje možnosť, že do Schengenu vstúpime už budúci rok v októbri – na minulotýždňovom stretnutí ministrov vnútra EÚ v Tampere sa objavil portugalský návrh, aby sa nové krajiny namiesto čakania na nový informačný systém SIS II pridali k súčasnému.

Vstup do Schengenu umožní slovenským občanom prekračovať vnútorné hranice priestoru (napríklad slovensko-rakúsku) bez akýchkoľvek kontrol.

Zita Pleštinská, spolu so europoslancami Petrom Šťastným a Milanom Gaľom (obaja EPP-ED) predložili v tejto súvislosti aj ústnu otázku Európskej komisii. Pýtajú sa v nej aj na možnosť zapojenia krajín EÚ-8 do pôvodného Schengenského informačného systému a na konkrétne kroky, ktoré chce Komisia prijať pre dodržania pôvodného termínu. V závere konštatujú: „Zvýšenie dôvery občanov voči EÚ je rozhodujúce. Voľný pohyb osôb je praktickým naplnením základných slobôd garantovaných zmluvami ES.“