Po rekonštrukcii vlády sa nám s Poľskom hovorí lepšie, tvrdí Timmermans z Komisie

Podpredseda Komisie Frans Timmermans a poľský minister zahraničných vecí Jacek Czaputowicz. [EPA-EFE/Jacek Turczyk]

Podľa podpredsedu Európskej komisie Fransa Timmermansa je u novej poľskej vlády citeľná vôľa dospieť ku kompromisu ohľadom reformy justície.

Nedávna rekonštrukcia poľskej vlády viedla k zlepšeniu dialógu medzi Varšavou a Európskou komisiou v rámci snáh o vyriešenie sporu ohľadom reformy poľského súdnictva.

Myslí si to prvý podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans, ktorý sa takto vyjadril počas svojej pondelňajšej návštevy vo Varšave. Zároveň však dodal, že k dohode medzi oboma stranami doposiaľ nedošlo.

Úprimný dialóg

„Veľmi dlho sme neviedli dialóg, len sme si vymieňali listy,” povedal Timmermans, ktorého citovala agentúra AP. Rozsiahla rekonštrukcia vlády, ku ktorej došlo v Poľsku začiatkom roka, však podľa jeho slov viedla „k zmene atmosféry“ v tomto vzťahu a umožnila obom stranám viesť „otvorený a úprimný dialóg“.

Poľská strana Právo a spravodlivosť (PiS) presadila od svojho víťazstva vo voľbách v roku 2015 zákony, ktoré tamojšej vláde umožňujú väčšiu kontrolu nad súdnym systémom. Podľa Európskej komisie však takéto zmeny porušujú princíp rozdelenia moci.

Timmermans počas návštevy Varšavy uviedol, že od Poľska očakáva, že problém s justíciou vyrieši čo najrýchlejšie.

„Toto nie je niečo, čím by sme sa chceli zaoberať mesiace a mesiace. Potrebujeme dospieť k riešeniam čo najrýchlejšie,“ uviedol pred poľskými novinármi.

Zároveň dodal, že v tomto ohľade cíti u novej poľskej vlády „silnú vôľu“ dospieť k riešeniu. „Kvalita pudingu sa však ukáže až pri jedení. Tento puding však ešte nie je ani na stole,“ upozornil Timmermans.

Podľa poľského ministra zahraničných vecí Jaceka Czaputowicza sa však hrozí, že Komisia nebude spokojná s navrhnutými riešeniami z dielne Varšavy. Myslí si preto, že „je prílíš skoro hovoriť o tom, či nájdeme kompromis a ako bude vyzerať“.

Konanie voči Poľsku

Komisia ešte vlani spustila voči Poľsku sankčné konanie kvôli obavám z ohrozenia právneho štátu, pričom sa rozhodla aktivovať článok 7 Lisabonskej zmluvy. Konanie, rozdelené do niekoľkých fáz, môže potenciálne viesť až k pozastaveniu hlasovacích práv v Rade EÚ. Vo Varšave teraz podľa AP panujú obavy, že aj keď Poľsko svoje hlasovacie práva napokon zrejme nestratí, v súvislosti s procedúrou by mohlo prísť o masívne dotácie zo strany EÚ.

Poľsko dodalo 96 strán obhajoby kontroverzných reforiem

Poľský premiér odovzdal Európskej komisii podrobnú obhajobu súdnych reforiem. Tvrdí, že právna procedúra EÚ voči Varšave je výsledkom zlej komunikácie.

Timmermans sa v pondelok vo Varšave stretol s poprednými sudcami i politickými predstaviteľmi vrátane poľského premiéra Mateusza Morawieckého či ministra zahraničných vecí Jaceka Czaputowicza. Ide o členov vládneho kabinetu, ktorí sa na svoje posty dostali v rámci nedávnej rekonštrukcie poľskej vlády zameranej práve na zlepšenie dialógu s EÚ, píše agentúra AP.