Po útokoch v Londýne si ministerka vnútra vzala na mušku WhatsApp

WhatsApp, terorizmus, šifrovanie

(zdroj: Sam Azgor/Flickr)

Šifrované správy prostredníctvom mobilných aplikácií, ako je WhatsApp, opätovne trápia bezpečnostné služby. Ukázalo sa totiž, že nedokážu rozšifrovať posledný odkaz, ktorý poslal tesne pred stredajším útokom zradikalizovaný atentátnik Chálid Masúd.

Ministerka vnútra Amber Ruddová aj preto v nedeľu na BBC apelovala na výrobcov aplikácií, aby sami takéto správy identifikovali, rozšifrovali a následne posunuli úradom. Odborníci nad takýmto riešením krútia hlavou.

Ruddová uviedla: „Musíme zaistiť, aby organizácie ako WhatsApp, no je tu veľa im podobných, neposkytovali teroristom tajné miesto na komunikáciu medzi sebou.“

Predpokladá sa, že „westminsterský útočník“ bol tzv. osamelým vlkom, že konal sám. Nerozlúštená správa tri minúty pred útokom môže byť vodítkom k ďalším kontaktom, čo vyšetrovatelia chcú využiť. Ministerka verí, že výrobcov aplikácií získa na svoju stranu. „Tí ľudia majú predsa tiež svoje rodiny a deti,“ povedala.

Je to nerozumné, tvrdia odborníci

Americký časopis Wired napísal ministerke otvorený list, kde jej vysvetľuje, že moderné šifrovanie nefunguje ako rozliepanie obálok v minulosti. Kým obálka sa dá rozlepiť tak, aby to neovplyvnilo ostatné obálky, pri šifrovaní toto neplatí. Každá jedna správa v rámci danej platformy by bola po prelomení šifry ohrozená.

Autor listu John Temperton pripomína, že s rovnakou myšlienkou prišiel pred dvomi rokmi vtedajší premiér David Cameron. Sľuboval prijať potrebnú legislatívu do roku 2016, napokon však prevážili odborné argumenty.

Hovorca Liberálnych demokratov a niekdajší vysokopostavený policajný predstaviteľ Brian Paddick pochybuje, že dať tajným službám prístup do šifrovanej komunikácie by bolo primerané alebo aspoň efektívne.

„Títo teroristi chcú zničiť naše slobody a podkopať demokratickú spoločnosť. Prijatím drakonických zákonov, ktoré obmedzia naše občianske slobody, by sme im nahrali do karát,“ uviedol Paddick.

Diskusia o otváraní „zadných dvierok“ do zašifrovanej komunikácie sa objavuje takmer po každom teroristickom útoku v Európe. V minulosti pred takýmto riešením varovala Európska agentúra pre bezpečnosť sietí a informácií (ENISA). Skepticky sa k tomu stavia tiež podpredseda Európskej komisie pre jednotný digitálny trh Andrus Ansip.

Čítajte viac: Do debaty o šifrovanej komunikácii vstúpil terorizmus