Podľa pozorovateľov boli voľby na Ukrajine krokom späť

zdroj europa.eu

Na druhom mieste skončila s 24 % Tymošenkovej Zjednotená opozícia, ktorú tvoria strany Vlasť a Fronta na čele s Arsenijom Jaceňukom. Tretia bola Komunistická strana so ziskom 14 % z a ňou sa umiestnila strana UDAR boxera Vitalijho Klička.

Prekvapením je, že sa do parlamentu prebojovala tiež krajine pravicová strana Sloboda s 9 %. Práve UDAR a Sloboda sa ocitli v parlamente vôbec po prvýkrát.

Strana regiónov by so svojím spojencom Komunistickou stranou získala podľa týchto výsledkov v parlamente väčšinu, čím by sa zakonzervovalo mocenské postavenie súčasného prezidenta.

Prispieva tomu aj fakt, že nová opozícia v podobe nacionalistov a proreformných a prozápadne orientovaných strán, pravdepodobne spolupracovať vzhľadom na veľké vzájomné rozdiely nebude.

Po voľbách sa však objavili viaceré pochybnosti o spravodlivosti volieb. Monitorovací tím Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OSCE), ktorý mal na Ukrajine vyše 600 pozorovateľov, skritizoval priebeh volieb, ako aj väznenie bývalej ukrajinskej premiérky Júlie Tymošenkovej.

„Niektoré veci z predvolebného obdobia znamenali krok späť v porovnaní s minulými celonárodnými voľbami,“ konštatovali pozorovatelia. Posledné voľby sa na Ukrajine uskutočnili vo februári 2010, keď sa stal prezidentom Viktor Janukovyč. Tieto voľby označil západ za spravodlivé.  

„Ak si vezmeme do úvahy zneužitie moci a neprimeranú rolu peňazí v týchto voľbách, zdá sa nám, že demokratický progres na Ukrajine ide nesprávnym smerom,“ vyhlásila koordinátorka misie OSCE Walburga Douglasová.

Šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová a eurokomisár pre rozšírenie Štefan Füle povedali, že od konečného hodnotenia volieb bude závisieť aj povolebný vývoj. V spoločnom vyhlásení sa však dotkli aj prípadu väznenej Tymošenkovej.

„Opakujeme poľutovanie nad tým, že dôsledky súdneho procesu, ktorý nerešpektoval medzinárodné štandardy, zabránili opozičným predstaviteľom zúčastniť sa parlamentných volieb,“ vyhlásili a zároveň vyzvali na reformu justície, aby sa podobný prípad už neopakoval.  

Ukrajina sa usiluje o podpísanie Asociačnej dohody s Úniou, ktorá by jej pomohla naštartovať ekonomiku. EÚ podmieňovala dohodu aj spravodlivým priebehom parlamentných volieb. „Náš postoj k Ukrajine vo vzťahu k politickej asociácii a ekonomickej integrácii ostáva založený na rešpektovaní spoločných hodnôt,“ píše sa vo vyhlásení Ashtonovej a Füleho.

Tymošenková, ktorá bola v minulom roku odsúdená na sedem rokov väzenia za zneužitie moci, k voľbám vyhlásila, že boli „sfalšované od začiatku do konca“ a oznámila protestnú hladovku.