Podmienky pre utečencov v Maďarsku už nespĺňajú základné požiadavky

Maďarsko utečenci azyl

Detské ihrisko v "tranzitnej zóne" pri hraniciach so Srbskom. Zdroj: EPA/Sandor Ujvari

Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) vyzval včera členské krajiny Európskej únie, aby pozastavili návraty žiadateľov o azyl do Maďarska.

Dôvodom podľa UNHCR je, že maďarská vláda azylantov systematicky umiestňuje do prepravných kontajnerov.

Pri hraniciach zadržiava 110 ľudí vrátane detí v „prepravných kontajneroch obklopených žiletkovými plotmi,“ kde čakajú na posúdenie svojich žiadostí o azyl. Systematické zadržiavanie azylantov v kontajneroch je výsledkom legislatívnych zmien, ktoré Maďarsko prijalo minulý mesiac.

„Vyzývam štáty, aby zastavili akékoľvek transfery azylantov podľa Dublinu až do doby, pokiaľ maďarské úrady nedajú svoju prax do súladu s európskymi politikami a medzinárodným právom,“ povedal Vysoký komisár pre utečencov Filippo Grandi.

Hovorkyňa UNHCR Cécile Pouillyová zdôraznila, že výzva Úradu je pomerne ojedinelou. Podobnú UNHCR adresoval štátom EÚ naposledy v roku 2012, pričom aj vtedy sa týkala Maďarska.

Maďarsko transfery aj tak nepríjma

Za azylové konanie je na základe tzv. Dublinskej dohody z roku 1990 zodpovedná tá krajina EÚ, v ktorej migranti prvýkrát vstúpili na územie Európskej únie.

Každý azylant, ktorého zachytia v inej členskej krajine Únie, by na základe tohto pravidla mal byť vrátený práve do toho štátu, v ktorom bol registrovaný.

Maďarsko už dnes odmieta väčšinu žiadostí z iných krajín únie od transfer utečencov na svoje územie podľa dublinského systému. Tvrdí, že väčšina utečencov, ktorá prešla cez jeho územie, prvýkrát vstúpila do EÚ cez Grécko.

Podľa maďarskej pobočky Helsinskeho výboru pre ľudské práva dostalo Maďarsko minulý rok 26 998 takýchto žiadostí, späť podľa dublinských pravidiel prijalo len 513 žiadateľov o azyl.

Filippo Grandi hovorí, že ho teší odhodlanie Európskej komisie spolupracovať s maďarskými úradmi v snahe zladiť tamojšiu prax s právom EÚ.

Dodáva ale, že potreba zlepšiť prístup k azylu v Maďarsku je „naliehavá“.

Maďarsko inštalovalo 324 prepravných kontajnerov na dvoch miestach nazvaných „tranzitné zóny“, ktoré sú súčasťou plotu, ktorý Maďarsko v roku 2015 postavilo na 175 kilometroch svojej hranice.

Podľa UNHCR majú takéto podmienky „hrozný fyzický a psychologický dopad na ženy, deti a mužov, ktorí boli už aj tak vystavení hrozným situáciám.“

Maďarsko už v minulosti systematicky zamietalo žiadosti o azyl. Túto prax opustilo pod tlakom európskych inštitúcií a rozsudku Európskeho súdu pre ľudské práva.

Grandi včera privítal snahu maďarských úradov vyšetriť prípady policajného násilia týkajúce sa azylantov. Zároveň však dodáva, že jeho úrad má „obavy na základe veľmi znepokojujúcich správ o vážnych prípadoch zlého zaobchádzania a násilia voči ľuďom, ktorí sa snažia prekročiť hranicu do Maďarska, pričom sa ho dopúšťajú aj štátne orgány. Tieto neakceptovateľné praktiky musia skončiť a ja vyzývam maďarské úrady, aby vyšetrili akékoľvek obvinenia zo zneužívania a násilia“.

Obavy vyslovili aj iné organizácie.

„Vláda vedome rozkladá azylový systém a tým ohrozuje utečencov,“ povedal Gabor Giulay z maďarskej pobočky Helsinksého výboru pre agentúru AFP.

„Nie je to hodné európskej krajiny, ani členského štátu EÚ.“