Podpora NATO medzi Európanmi stúpa

Poľská Varšava počas minuloročného summitu NATO (FOTO: nato.int)

Podľa nedávno zverejnenej americkej štúdie rastie v Európe, USA aj Kanade podpora NATO.

Rozpočty na obranu sa zvyšujú takmer v celej Únii a úloha NATO nadobúda nový, strategický význam. Podpora obyvateľov preto zohráva ešte významnejšiu úlohu.

Podľa think-tanku Pew Research Center, ktorý skúmal názory takmer desiatky tisíc ľudí z niektorých európskych krajín, USA a Kanady, sa „obraz NATO zlepšuje na oboch stranách Atlantiku”.

Európske rozdiely

Podpora pre NATO posilnila v Nemecku, Holandsku a Poľsku. Po prudkom poklese pred rokom sa väčšina Francúzov opäť vyjadruje o Aliancii pozitívne.

Pew-Research-3

V európskych krajinách sú podľa štúdie pravičiari naklonení intenzívnejšej spolupráci v rámci NATO viac, ako ideologickí ľavičiari. Napríklad v Španielsku je rozdiel medzi oboma skupinami až 27 percentuálnych bodov – 59 percent oproti 32 percentám.

Vo Švédsku je ideologická medzera 26 bodov, vo Francúzsku 14 a v Nemecku 13 percentuálnych bodov.

Pew-Research-4

V priemere až 66 percent opýtaných v siedmich sledovaných krajinách verí, že Washington by použil vojenskú silu na ochranu iného člena NATO, ak by bol člen vo vojnovom konflikte s Ruskom.

Odpoveď na otázku, či by NATO malo podporiť jedného zo svojich členov v prípade konfliktu s Ruskom.

Americkí demokrati sú pozitívnejší

Pew-Research-6
Severoatlantická aliancia v poslednej dobe prechádza komplikovaným obdobím aj za oceánom. Jeho najsilnejší člen, USA, pod vedením Donalda Trumpa, obviňovalo NATO z toho, že je “zastarané”. Navyše nový prezident niekoľkokrát naznačil, že by preferoval užšie vzťahy s Ruskom.

Rétorika spoza Atlantiku sa ale upokojuje a najnovšie od americkej hlavy štátu získala Aliancia pomenovanie „stožiar medzinárodného mieru“.

Vo všeobecnosti podpora NATO narástla aj tu. Demokrati podporujú Alianciu vo všeobecnosti omnoho viac (81 percent) ako konzervatívci (48 percent). Vnímanie voči NATO sa pritom od roku 2016 zlepšilo u demokratov až o 23 percentuálnych bodov.