Pokarhaný ruský prezident

Vladimír Putin

„Snažme sa vyhnúť neužitočnej rétorike [ako] ‘Namierime naše rakety na národy A, B a C’. Je to nielen neužitočné, ale pripomína mi to časy, keď som vyrastal a keď existovali berlínsky múr a železná opona…“, odkázal šéf NATO Jaap de Hoop Scheffer cez denník Financial Times dosluhujúcemu ruskému prezidentovi Vladimírovi Putinovi.

Ruský prezident pricestuje po prvýkrát na summit NATO. Budúci týždeň v Bukurešti zasadne Rada NATO-Rusko, ktorá nebola súčasťou žiadnej z predchádzajúcich najvyšších schôdzok Aliancie. Hoci sa Vladimír Putin na ostatných častiach summitu nezúčastní, lídri krajín považujú zasadnutie Rady a jeho prítomnosť za pozitívny signál.

Vzťahy Rusko-NATO sa v posledných mesiacoch výrazne zhoršili. Okrem spornej otázky inštalácie častí amerického štítu sa do popredia dostáva ponúknutie akčného programu prípravy na členstvo v NATO pre Ukrajinu a Gruzínsko.

Moskve nie je po vôli, aby sa Kyjev a Tbilisi približovali k členstvu v NATO. Víťaz ruských prezidentských volieb, Dmitrij Medvedev, nedávno varoval pred rozšírením Aliancie: „Žiaden štát nemôže byť rád, ak sa zástupcovia vojenského bloku, do ktorého nepatrí, približujú k jeho hraniciam“.

Na strane Ruska stojí spomedzi európskych krajín Nemecko. Kancelárka Angela Merkelová sa počas návštevy v Moskve s Vladimírom Putinom zhodla, že „nekonečné rozširovanie vojensko-politického bloku sa nám zdá nielen nie nevyhnutné, ale aj škodlivé a kontraproduktívne“ (EurActiv 25/03/08).