Politická kríza na Ukrajine sa prehlbuje

Krátka správa

Generálny prokurátor Svjatolav Piskun sa presunul do svojich kancelárií v Kyjeve a vyhlásil, že bude ignorovať svoje odvolanie, ktoré nariadil prezident Juščensko 24. mája 2007.

Pro-západný reformista Viktor Juščenko, ktorý úspešne pokoril v prezidentských voľbách 2004 svojho pro-ruského rivala Viktora Janukovyča počas tzv. oranžovej revolúcie, odvolal Piskuna kvôli tomu, že sa odmietol vzdať svojho poslaneckého mandátu, ktorý je v konflikte záujmov s postom generálneho prokurátora. Premiér Janukovyč, ktorý sa dostal opätovne k moci v roku 2006, sa postavil na Piskunovu stranu o označil jeho „vyhadzov“ za neodôvodnený.

Minister vnútra Vasiľ Cuško poslal na ochranu generálneho prokurátora svoje špeciálne policajné jednotky, ktoré mu umožnili opäť sa vrátiť do budovy. Minister označil Juščenkovo rozhodnutie za „pokus o prevrat.“ Medzi tým premiér Janukovyč zvolal členov svojho kabinetu na krízové zasadnutie.

Potýčky medzi premiérom a prezidentom sa začali v apríli tohto roku, keď Juščenko avizoval svoj zámer rozpustiť parlament a na jún 2007 vypísať predčasné voľby. Premiér Janukovyč odmietol takýto krok akceptovať, čím uvrhol krajinu do hlbokej krízy.

Následne po tom EÚ niekoľkokrát apelovala na Ukrajinu, aby si vnútornú krízu vyriešila, pretože je to prekážka pre rozhovory o novej dohode. EÚ a Ukrajina otvorili rokovania o „novej rozšírenej dohode,“ ktorá by okrem iného zakladala zónu voľného obchodu a zintenzívnila by spoluprácu v oblasti energetiky. Tieto rokovania začali 2.-3. apríla 2007.

Ukrajinský zástupca ministra zahraničných vecí Andrij Veselovskij 23. mája 2007 na konferencii CEPS v Bruseli neskrýval svoj optimizmus a aj napriek domácemu vývoju označil svoju krajinu za „najprogresívnejšieho“ partnera EÚ. Zároveň vyjadril svoj predpoklad, že nová rozšírená dohoda by mohla byť implementovaná do šiestich rokov. Tiež dodal, že rokovania o členstve v EÚ by sa mohli začať už v roku 2013.