Poľsko bojuje o miesto v diplomacii EÚ a zmierňuje podporu Gruzínsku

zdroj: flickr, autor: krakus2

V rozhovore o poľsko- gruzínskych vzťahoch pre denník Rzeczpospolita poľský prezident Bronislaw Komorowski priamo povedal, že Gruzínsko sa naňho nemôže spoliehať tak ako na jeho predchodcu Lecha Kaczyńskeho.

„Ja nepocestujem do zahraničia len preto, že ma o to gruzínsky prezident požiada,“ povedal Komorowski. Ruské médiá následne s určitou satisfakciou zverejnili články s titulkami ako „Poľsko už ďalej odmieta byť priateľské ku Gruzínsku“, či „Poľský prezident uzemnil Gruzínsko“.

Ruský komentátor Maksim Jušin dokonca pre denník Izvestija napísal: „Resetovanie vzťahov na línii Varšava- Tbilisi praktici nenecháva Saakašvilimu žiaden priestor na manévrovanie“ a dodáva, že Rusko sa teraz stalo „kľúčovým partnerom“ Poľska.

Šéf Inštitútu slobody v Tbilisi Levan Ramišvili priznal, že vzťahy ochladli, ale podľa neho sa dramaticky nezmenia.

Stratí Varšava post veľvyslanca na úkor Bulharska?

Šéfka EÚ pre zahraničie Catherine Ashton v súčasnosti hľadá vhodných kandidátov na viac ako 30 postov veľvyslancov EÚ.

Podľa poľskej tlače je ale nepravdepodobné, že Varšava získa práve post veľvyslanca EÚ v Tbilisi.  Denník Gazeta Prawna s odvolaním sa na poľského europoslanca Jaceka Saryusza- Wolskeho, bývalého ministra zahraničných vecí a dobre etablovaného člena Parlamentu dodala, že oveľa väčšie šance má v tomto prípade Bulharsko.

Poľsku sa zároveň nedávno nepodarilo si zaistiť post veľvyslanca EÚ v Kábule. Krajina má v súčasnosti v Afganistane 2500 vojakov. Nad poľským kandidátom Andrzejom Ananiczom- bývalým šéfom poľskej spravodajskej agentúry- vtedy zvíťazil litovský Vygaudas Ušackas. Ten získal aj napriek svojej horšej jazykovej vybavenosti vyššiu podporu.

Geografická nerovnováha

Poľský riaditeľ sekcie európskej politiky na tamojšom ministerstve zahraničných vecí Artur Harazim potvrdil, že nedávna správa Poľského inštitútu medzinárodných vzťahov, ktorá odhalila enormne nízke zastúpenie Poľska v diplomacii EÚ, je správna vo svojich záveroch.

Napriek tomu, že Poľsko je šiestou najľudnatejšou krajinou EÚ, medzi 115 veľvyslancami Európskej komisie vo svete nie je ani jeden Poliak, uvádza správa.

Dokument tiež odhaľuje, že z nových členských krajín EÚ pochádzajú len dvaja noví veľvyslanci- jeden z Litvy a jeden z Maďarska.

Poľsko ale v súčasnosti stále bojuje o post zástupcu šéfky EÚ pre zahraničie. Údajným horúcim kandidátom je poľský minister pre európske záležitosti Mikołaj Dowgielewicz.