Poľsko bude platiť za tajné väzenie CIA

Zdroj: EP

Európsky súd pre ľudské práva (orgán Rady Európy) vo svojom štvrtkovom verdikte konštatuje, že USA mali v Poľsku tajné zariadenie na zadržiavania a mučenie väzňov, zväčša podozrivých s príslušnosti k Al-Káide.

USA už priznali, že prevádzkovali v rokoch, ktoré nasledovali po útoku na Dvojičky (9/11/2001), sieť nepriznaných zadržiavacich miest pre podozrivých. Nikdy však nepovedali, ktoré krajiny ich hosťovali.  

Rozsudok prichádza v čase, kedy sa aj americký Senát pripravuje na zverejnenie časti tajnej správy o programe globálneho tajného systému prepravy, väznenia a vypočúvania podozrivých.  

Európsky súd pre ľudské práva rozhodoval o podaní dvoch mužov, Abú Zubajadaha pôvodom zo Saudskej Arábie a saudského občana Abd al-Rahim al-Nashiriho.

Tí mali byť unesení a prepravení do amerického zariadenia v poľskom lese, kde ich mali vypočúvať za využitia mučenia.

Obaja muži sa momentálne nachádzajú na základni Guantánomo na Kube. Poľsko zažalovali za to, že nezabránilo ich nelegálnemu zadržiavaniu a mučeniu a za to, že nestíhalo zodpovedných.

Štrasburský súd uznal, že Poľsko porušilo viaceré články Európskeho dohovoru o ľudských právach, konkrétne články zaručujúce ochranu pred mučením, právo na osobnú slobodu a právo na nápravu pre obeť zločinu.  

Poľsko musí na základe rozsudku zaplatiť al-Nashirímu 100 tisíc eur a 130 000 eur Zubajadahovi. Súd sa nezaoberal zavinením USA, nakoľko je mimo jeho jurisdikcie.

Poľská vláda sa tak dostala do trápnej situácie. Varšava má úzke bezpečnostné vzťahy s USA a poľskí predstavitelia doteraz vždy popierali, že CIA mala na ich území väznice.

„Rozsudok je zahanbujúci pre Poľsko a zaťažuje jeho imidž, povedala hovorkyňa poľského prezidenta Joanna Trzaska-Wieczoreková pre agentúru Reuters. Poľsko má podľa nej stále možnosť sa proti rozsudku odvolať.

Podobné podania sú na ESĽP proti Rumunsku aj Litve.