Poľsko prehodnocuje protiraketový štít

Krátka správa

Nový poľský premiér Donald Tusk avizoval, že prehodnotí nekritický vzťah predchádzajúcej vlády Jaroslawa Kaczynského k Spojeným štátom americkým a naopak prestane komplikovať vzťahy s partnermi v EÚ. V tomto duchu sa nesú aj vyjadrenia nového ministra obrany Bogdana Klicha.

Varšava oznámila, že s umiestnením časti amerického protirektového štítu na svojom území požaduje aj záruky pre ochranu svojho vzdušného priestoru. Požiadavka vychádza z predpokladu, že umiestním amerického zariadenia sa samo Poľsko stane terčom útokov. Tuskova vláda sa tiež chystá splniť svoj ďalší predvolebný sľub – stiahnuť 900 vojakov z Iraku.

Rokovania prebiehali s bývalou poľskou vládou v priateľskom duchu. Od kedy však bolo jasné, že sa v Poľsku budú pre rozpad koalície konať predčasné voľby, Pentagon spozornel a očakával problémy. USA chcú na poľskom území umiestniť raketovú základňu s desiatimi zachtávacími raketami, ktoré by mal navádzať radar umiestenený v Českej republike.

Anylytici dávajú nový postoj Poľska do súvisu s rétorikou Mosky, ktorá ohlásila, že Rusko by mohlo umiestniť rakety krátkeho doletu v Bielorusku a teda de facto na poľské hranice.

Rokovania o radare celkom úspešne napredujú v Čechách. Vláda Mirka Topolánka odoláva aj výzvam odporcov, ktorí o tejto otázke požadujú referendum a hovoria, že väčšina Čechov si americký radar neželá.

Minulý mesiac sa na stretnutí Condoleezy Rice a amerického ministra obrany Gatesa s ruským prezidentom Putinom mocnosti dohodli, že USA by mohli oddialiť svoje plány na protiraketový štít v Strednej Európe pokiaľ Irán nebude preukázateľne predstavovať hrozbu pre Európu a USA.