Poľsko: Stratili sme ilúzie o USA

foto: poľský prezident Bronislaw Komorowski na oficiálnom stretnutí so svojim americkým kolegom Barackom Obamom v Bielom dome

Poľská vláda pritom tieto rakety na verejnosti propagovala ako kľúčové pre národné bezpečnostné záujmy. Zároveň v súvislosti s ich dodaním žiadala o stálu prítomnosť viac ako stovky amerických vojakov v krajine, ktorí by pomáhali s raketovým systémom. Ten sa nachádza v meste Morag, ktoré je blízko poľských hraníc s ruskou enklávou Kaliningrad. Z tajných depeší však vyplýva nielen to, že Spojené štáty nikdy neplánovali vyslať viac ako 30 vojakov, ale tiež fakt, že Poľsku dodali rakety Patriot bez kľúčového komponentu- a teda boli nefunkčné. To už v roku 2008 poľskí predstavitelia komentovali slovami, že žiadali akcieschopné zbrane a nie „izbové rastliny“.

Najnovšie zverejnenie depeší Tusk na tlačovej konferencii vo Varšave okomentoval slovami: „Je to problém straty ilúzii o povahe vzťahom medzi štátmi, vrátane spojencov tak veľmi si blízkych ako sú Spojené štáty a Poľsko.“

Celá situácia bola včera (8. decembra) predmetom diskusií medzi poľským prezidentom Bronislawom Komorowskim, ktorý prišiel na oficiálnu návštevu do Bieleho domu, a jeho americkým kolegom Barrackom Obamom. Ďalšou z prejednávaných tém bolo zrušenie vízovej povinnosti pre poľských občanov pri ceste do Spojených štátov. Poľsko je totiž jedinou členskou krajinou Schengenu, ktorej obyvatelia nemôžu do USA cestovať bez udelenia víz. Najnovšie však Obama v tomto smere prisľúbil zmenu, presný dátum však neurčil.

Podľa zverejneného telegramu je toto riešenie výsledkom toho, že americký senátor George Voinvovich prisľúbil, že bude hlasovať za schválenie dohody medzi USA a Ruskom o kontrole zbraní s názvom START za podmienky tohto ústupku voči Poľsku. Podľa Voinvovicha majú Poliaci narastajúce pochybnosti vo vzťahu so Spojenými štátmi a preto by ich bolo dobré „upokojiť“ vízami, uvádza Foreign Policy.

Rusko- Sme zmätení

Dohru majú aj depeše, ktoré Wikileaks zverejnili ohľadne tajného plánu NATO chrániť Poľsko a pobaltské krajiny v prípade útoku. V správe sa tiež uvádza, že plán dostal názov Orol Ochranca a spomínajú sa v ňom prístavy v Poľsku a Nemecku.

Ruskí predstavitelia už naznačili, že sú týmito správami „zmätení“, keďže to nekorešponduje so snahou NATO a Spojených štátov o nový štart vo vzťahoch s Ruskom. Podľa tajného telegramu zo začiatku roku americká ministerka zahraničných vecí Hillary Clinton povedala, že o týchto plánoch sa nesmie Moskva dozvedieť.

Včera (8. decembra) na prvom summite NATO- Rusko od skončenia „historického“ Lisabonského summitu preto ruský veľvyslanec pri NATO Dmitry Rogozin na organizáciu naliehal, aby tieto depeše komentovala, keďže „vrhajú tieň na výsledky Lisabonského summitu“, uvádza tlačová agentúra Itar- Tass.

„Musíme dostať uistenia, že od týchto plánov sa upustí a Rusko nie je nepriateľ NATO,“ povedal Rogozin a dodal, že plán na ochranu Poľska a pobaltských krajín je namierený priamo proti Moskve. „Proti komu inému by mohla byť zamýšľaná takáto obrana? Proti Švédsku, Fínsku, Grécku, Islandu, proti polárnym medveďom alebo proti ruskému medveďovi?“, cituje veľvyslanca agentúra Associated Press.

Krajina bude preto podľa Rogozina požadovať potvrdenie o tom, že viac nie je vnímaná ako hrozba.

Hackerský útok

Za zverejnením tajných telegramov stojí stránka WikiLeaks, ktorej zakladateľa Juliana Assangea tento týždeň (7. decembra) v Londýne zatkli pre podozrenia zo znásilnenia. Okrem toho stránku viaceré spoločnosti- vrátane Amazonu a Every DNS- odpojili od domén, ktoré jej poskytovali, švajčiarska banka PostFinance Assangeovi zmrazila účty a spoločnosti ako PayPal, Visa a Mastercard znemožnili posielať stránke finančné prostriedky.

Posledné štyri menované sa však následne stali obeťou útoku hackerov, ktorí sa nazývajú Operácia odplata a uviedli, že pôjdu po každom, kto sa bude snažiť obmedziť činnosť WikiLeaks a znefunkčnia mu internetové stránky. Toto obdobie v roku je pritom jedno z najvyťaženejších z hľadiska využívania internetových služieb.

Médiá už hackerom, ktorých je niekoľko sto a vykonávajú organizovaný útok na dané stránky, dali prezývku hacktivisti kvôli politickej motivovanosti ich činov. Jeden z hackerov, ktorého sa podarilo britskej BBC kontaktovať uviedol, že „terčom sa stali internetové stránky, ktoré sa sklonili pred nátlakom zo strany vlády“ a dodal: „Ako organizácia sme mali vždy zásadný postoj v otázke cenzúry a slobody vyjadrovania sa na internete a zakročíme proti tým, ktorí sa ju snažia zničiť všetkými prostriedkami“.

Na záver človek, ktorý si hovorí Coldblood doplnil: „Máme pocit, že z WikiLeaks sa stalo niečo viac ako len zverejňovanie dokumentov, stala sa z toho pozemná vojna, ľudia verzus vláda“.

Doplnenie: Prívrženci WikiLeaks na niekoľko hodín odstavili stránku švédskej vlády. Krajinu vinia z toho, že na nátlak USA vydali na Assangea medzinárodný zatykač.