Poľský prezident Lech Kaczynski zomrel pri leteckom nešťastí

Foto: Európska komisia

Poľsko prišlo o svojho prezidenta Lecha Kaczynskeho, prvú dámu Mariu, šéfa centrálnej banky, viacerých politických lídrov, poslancov, veliteľov ozbrojených síl a predstaviteľov duchovného života. V dopoludňajších hodinách havaroval pri letisku v ruskom Smolensku prezidentský špeciál s početnou (88) poľskou delegáciou, ktorá si dnes mala uctiť pamiatku krvavých udalostí pri Katynskom lese. Pred 70 rokmi tam sovietska armáda na Stalinov príkaz zavraždila 20 tis. Poliakov. Spolu s členmi posádky zahynulo 96 ľudí.

Poľský prezident s delegáciou si šli udalosti v Katyni pripomenúť tri dni po tom, čo sa na pietnom mieste stretli spoločne poľský premiér Donald Tusk s ruským kolegom Vladimírom Putinom.

EurActiv.pl informuje, že na palube bol i posledný predseda poľskej exilovej vlády Ryszard Kaczorowski a tiež i Anna Walentynowicz, ktorá spoločne s Lechom Walesom odštartovala protikomunistický štrajk v roku 1980 v Gdaňsku.

Premiér Donald Tusk prijal správu o leteckom nešťastí s plačom, uviedol Radoslaw Sikorski, minister zahraničia. Prezidentské právomoci po zosnulom Lechovi Kaczynskom (60) prevzal Bronislaw Komorowski, predseda parlamentu.

Ruský prezident Dmitrij Medvedev zostavil komisiu, ktorá má vyšetriť príčiny nešťastia. Povedie ju ruský premiér Vladimír Putin.

Dnes večer sa za obete leteckého nešťastia a pozostalých očakávajú bohoslužby po celom Poľsku.

Reakcie na letecké nešťastie

„Druhá Katyň zasiahla Poľsko. Elita krajiny sa rozpadla,“ vyhlásil Lech Walesa, niekdajší poľský prezident a vodca prvých nezávislých odborov Solidarita v sovietskom bloku.

Letecké nešťastie je „nepredstaviteľnou katastrofou pre Európu“, komentoval Jerzy Buzek, predseda Európskeho parlamentu a niekdajší poľský premiér. Doplnil, že v lietadle zahynul jeho „priateľ a veľký poľský politik [Lech Kacyznski]“. O zosnulom prezidentovi povedal: „Pracovali sme pre Poľsko spoločne v náročných časoch v opozičnej Solidarite a neskôr v demokratickom Poľsku počas mojej vlády.“

„Poľsko prežíva neopísateľne veľkú tragédiu. Nikdy predtým v Európe nezahynulo pri nehode lietadla tak veľa vysoko postavených osobností, demokraticky zvolených ľudom. Zahynuli v službách pre svoju krajinu na svojej ceste pripomenúť si tisíce poľských dôstojníkov, ktorí boli pred 70 rokmi zabití v Katyni,“ doplnik Buzek.

José M. Barroso, predseda Komisie vo svojom vyhlásení vyslovil „hlbokú sústrasť Poľsku pre úmrtie prezidenta Kaczynskeho, jeho manželky Marie a ostatných“, čo boli s nimi na palube. Doplnil: „S prezidentom Kaczynskym sme veľmi úzko spolupracovali v duchu lojality. Objavil som v ňom naozaj oddaného poľského patriota, ktorý bol súčasne veľmi oddaný našej Európskej únii a hodnotám slobody a solidarity.“

Catherine Ashton, šéfka zahraničnej politiky EÚ, vyjadrila Poľsku sústrasť v telefonickom rozhovore s poľskými ministrom zahraničia Radoslawom Sikorskym: „Chcela by som vyjadriť úprimnú sústrasť ľudu Poľska a vyjadriť našu solidaritu s vami v tomto náročnom a smutnom čase. Zvlášť by som chcela vyjadriť súcit príbuzným a priateľom tých, čo zomreli.“