Pomoc Palestíne príde v júli

 

Krátka správa

Dočasný medzinárodný mechanizmus na poskytnutie pomoci Palestíne bez toho, že by prechádzala rukami Hamasu, bude spustený začiatkom júla.

Mechanizmus bol schválený v máji na naliehanie EÚ a po varovaniach, že Palestína je na pokraji zrútenia, keďže nebola schopná platiť za základné potreby ako potraviny a lieky (pozri EurActiv.sk 10. máj 2006).

Platby pôjdu cez Svetovú banku a pokryjú nevyhnutné potreby v zdravotníctve a zaistia základné platy tým, ktorí poskytujú starostlivosť v nemocniciach a na klinikách. Ďalšiou časťou sa pokryje naliehavá pomoc, ktorá má zabezpečiť neprerušenú dodávku tovarov, napríklad palív. Vo vyhlásení Európskej únie sa hovorí: „[pomoc] začne okamžite a platby dostanú jednotlivci už začiatkom júla“.

Európska komisárka pre vonkajšie záležitosti Benita Ferrero-Waldner sa chystá región navštíviť 19. a 20. júna s cieľom diskutovať o detailoch programu s izraelským premiérom Ehudom Olmertom a palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom.

Aziz Dweik, ktorý vystúpil v palestínskom parlamente povedal, že rozhodnutie síce uvítal, ale dodal, že Kvartet by nemal obchádzať vládu, ktorá sa k moci dostala v demokratických voľbách. Pre Reuters povedal: „Kvartet by mal jednať s palestínskou vládou, pretože je to zvolená vláda“.