Posilňujeme prítomnosť v Afganistane, v Kosove aj s rozšíreným mandátom

Pozadie

Slovenská republika deklaruje ako jeden zo svojich základných zhraničnopolitických záujmov región západného Balkánu. S tým súvisí aj snaha o predchádzanie eskalovania entického napätia, potláčanie kriminality a narúšanie politického vývoja. Okrem diplomatických aktívít a rozvojovej pomoci je Slovensko prítomné na Balkáne aj vojensky.

Zastúpenie máme v misii EÚ Althea v Bosne a Herzegovine a pod patronátom NATO pôsobia príslušníci OS SR v misii KFOR v Kosove. Kosovo a jeho budúcnosť je momentálne predmetom rokovaní pod dohľadom medzinárodného spoločenstva. Na doriešenie konečného štatútu netrpezlivo čakájú nie len Kosovčania, ale aj EÚ, ktorá sa medzičasom pripravuje na posilnenú prítomnosť v tejto krajine.

Otázky

Naši vojaci pôsobiaci v misii KFOR mali doteraz len obmedzený mandát. Vláda včera schválila jeho rozšírenie, čo znamená, že sa slovenskí vojaci budú môcť zúčasťňovať aj na potláčaní prípadných miestnych nepokojov. Ďalej budú zabezpečovať ochranu srbskej menšiny, kultúrnych a náboženských pamiatok, zbierať informácie a monitorovať situáciu či vykonávať spoločené opatrenia s miestnou políciou na potlačovanie kriminality.

Rezort obrany plánuje v druhej polovici budúceho roka vyslať do Kosova do piatich príslušníkov OS do veliteľstiev operácie. Ďalších 39 príslušníkov bude nasadených od 16. decembra 2007 do 16. júna 2008.  Ľudské zdroje doplní aj vyslanie dvoch dopravných vrtuľníkov Mi-17. Nahradia české stroje, ktoré sa vracajú domov na generálne opravy. Slovensko bude prispievať vrtuľníkovou jednotkou aj s bojovej skupiny EÚ pod vedením Poľska v prvej polovici roku 2010.

Bezpečnostná rada OSN v septembri predĺžila mandát misie ISAF v Afganistane. Vládou SR bolo schválené  aj ďalšie pôsobenie 57 člennej ženijnej jednotky na leteckej základni v Kandaháre, kde vykonávajú predovšetkým rekonštrukciu vzletových a pristávacích dráh, opravy a budovanie ostatných letiskových plôch, odmínovacie práce na na cestnýck komunikáciách v operačnom priestore ISAF. Počíta sa aj s vyslaním do piatich vojakov na veliteľstvá misie ISAF, takého istého počto do tzv. Provinčných rekonštrukčných tímov a Operačných výcvikových tímov. Ôsmi vojenskí zdravotníci budú slúžiť v poľnej nemocnici na leteckej základni v Kábule a strážna čata do 35 ľudí bude vyslaná na základňu v provincii Uruzgan. Celkovo budeme mať v Afganistane o 40 vojakov viac.

Témou zotrvania či naopak stiahnutia vojsk z Afganistanu sa zaoberal aj nemecký Bundestag. 28. septembra schválil predĺženie nemeckej vojenskej prítomnosti v Afganistane a to napriek silnejúcej domácej opozícii a rastúcim nepokojom v mieste vyslania. V nedávnom prieskume sa viac ako 61 % respondentov vyjadrilo za ukončenie misie, zatiaľ čo len 29 % bolo za jej ďalšie pokračovanie. Tradične pacifistická strana Zelených a niektoré skupiny v rámci vládnucej SPD vo svojich vyjadreniach dávali najavo, že nevidia dôvod na zotrvanie nemeckých vojakov v ISAF. V konečnom dôsledku však proti hlasovala len Ľavicová strana.

Rozhodnutie sa naopak stretlo s pozitívnym ohlasom v centrále NATO. Vojská podľa tohto obnoveného mandát zostanú v severnej časti krajiny, hoci generálny tajomník Jaap de Hoop Scheffer niekoľko krát Nemcov vyzval, aby zvážili presun na nepokojnejší juh. Obnovený mandát nemeckého parlamentu sa tiež týka prieskumných lietadiel typu Tornádo, ktoré poskytujú spravodajské informácie NATO, ktoré táto organizácia využíva práve pre boje na juhu Afganistanu.

Pozície

Agentúra TASR informovala, že hovorca NATO James Appathurai označil väčšiu angažovanosť SR v Afganistane za silný politický signál, že Slovensko je súčasťou tímu a je ochotné zapojiť sa do misie v najproblematickejšom regióne. Generálny tajomník NATO Jaap de Hoop Scheffer je podľa slov hovorcu tiež veľmi spokojný s rozhodnutím slovenskej vlády. V aliancii vládne veľká spokojnosť s pôsobením slovenských vojakov v misiách NATO.

Rozhodnutie privítal aj britský diplomatický zástupca na Slovensku. Michael Roberts v mene britskej vlády ocenil navýšenie počtu slovenských vojekov v Afganistane, konkrétne aj vyslanie jednotky do provincie Uruzgan.