Poslanci vyzývajú členské štáty, aby si podelili azylantov

Zdroj:TASR/AP

Poslanci Európskeho parlamentu schválili v stredu uznesenie, v ktorom vyzývajú zaviesť záväzné kvóty na rozdelenie žiadateľov o azyl medzi členské štáty.

V uznesení tiež žiadajú rozšírenie operácie Triton, zvýšenie príspevkov do existujúcich programov presídlenia, zlepšenie spolupráce s tretími krajinami a prísnejšie opatrenia proti prevádzačom.

Poslanci prijali uznesenie v kontexte stáleho prílevu migrantov z Afriky do južných členských štátov únie. Do EÚ sa snažia dostať na lodiach cez Stredozemné more.

V súčasnosti platné pravidlá o azylantoch Dublin II nie sú podľa lídra frakcie Európskej ľudovej strany (EĽS) Manfreda Webera dostatočné. „Musia sa zmeniť tak, aby sa bremeno záťaže žiadateľov o azyl rozložilo v celej EÚ,“ tvrdí Weber.

Z nariadenia Rady EÚ z roku 2003 Dublin II vyplýva požiadavka, aby žiadosť o udeleniu azylu vybavil ten členský štát, ktorý príde so žiadateľom do kontaktu ako prvý. V prípade zamietnutia azylovej žiadosti preberá daný členský štát zodpovednosť za žiadateľa o azyl aj pri procese jeho vrátenia do krajiny pôvodu.

Posledný pokus o zmenu týchto pravidiel zlyhal pred dvoma rokmi (2013). Za ich zmenu vtedy zahlasovali len Cyprus, Grécko, Malta a Taliansko, teda krajiny, ktoré čelia najväčšiemu prílevu migrantov. Odvtedy sa situácia nezmenila. 

„Je potrebné určiť pravidlá týkajúce sa spravodlivejšieho zdieľania (azylantov), pričom do úvahy sa vezme veľkosť danej krajiny, jej ekonomika a tiež počet utečencov, ktoré už daná krajina prijala,“ povedal Weber. „Musíme sa posunúť za Dublin II. Nemôžeme dopustiť, aby všetku záťaž, v tomto prípade Taliansko, niesla jedna krajina… Budeme musieť zaviesť povinné kvóty,“ dodal.

Pre Triton chcú jasný mandát

Europoslanci v uznesení požadujú, aby členské štáty schválili jasný mandát pre operáciu Triton s cieľom rozšíriť oblasť jej pôsobenia a zadefinovať jej mandát tak, aby zahŕňal pátracie a záchranné činnosti na úrovni EÚ.

Triton koordinuje európska agentúra FRONTEX, v súčasnosti však môže zasahovať len do tridsiatich námorných míľ od talianskeho pobrežia.

V uznesení sa uvádza, že EÚ a jej členské štáty by mali zabezpečiť účinné plnenie záväzkov v pri záchrane a pátraní. Parlament v ňom žiada rozsiahlu a trvalú európsku humanitárnu záchrannú operáciu, ktorá by podobne ako operácia Mare Nostrum fungovala na mori a do ktorej by prispievali všetky členské štáty finančne, ako aj vybavením a prostriedkami.

Poslanci tiež vyzvali EÚ, aby takúto operáciu spolufinancovala. Členské štáty EÚ by mali naďalej preukazovať solidaritu a odhodlanie tým, že zvýšia svoj príspevok do rozpočtu a na operácie agentúry Frontex a Európskeho podporného úradu pre azyl (EASO), uvádza sa v uznesení.

Poslanci v uznesení požadujú aj väčšiu koordináciu politík EÚ a členských štátov pri riešení základných príčin migrácie a posilnenie spolupráce EÚ s partnerskými krajinami na Blízkom východe a v Afrike.  Členské štáty a tretie krajiny vyzýva, aby prijali najprísnejšie možné trestné sankcie proti obchodovaniu s ľuďmi a prevádzačstvu.

Poslanci tiež žiadajú členské štáty a agentúry EÚ, menovite Europol, Frontex, EASO a Eurojust (agentúru EÚ pre justičnú spoluprácu v trestných veciach), o úzku spoluprácu pri odkrývaní finančných tokov sietí prevádzačov.

Migranti témou summitu

Otázkou rastúceho počtu migrantov z Afriky sa zaoberali aj lídri EÚ na minulotýždňovom summite. Ten zvolal predseda Európskej rady Donald Tusk v reakcii na nedávne potopenie sa lode s migrantmi v Stredozemnom mori, pri ktorom zahynuli stovky ľudí.

S navýšením finančných prostriedkov na pátracie a záchranné akcie súhlasili aj lídri členských štátov, hoci Británia pohrozila, že do azylového procesu neprijme žiadnych migrantov, ktorých na mori zachránia.

Líder frakcie Liberálov a demokratov za Európu (ALDE) Guy Verhofstadt hodnotil summit európskych lídrov ako veľké sklamanie. Navýšenie rozpočtu pre Triton na 9 zo súčasných troch miliónov eur bude stačiť len na obnovenie pomoci v rozsahu, akú do decembra minulého roka poskytovala záchranná operácia Mare Nostrum. Tú však Rím musel stopnúť pre neochotu európskych partnerov naďalej prispievať na jej fungovanie.

Európski lídri na summite tiež súhlasili s preskúmaním vojenských možnosti, vrátane ničenia lodí pašerákov. Tieto kroky by však musela odsúhlasiť Bezpečnostná rada OSN, čo je v súčasnom kontexte napätých vzťahov s Ruskom nepravdepodobné.

Pri pokuse dostať sa do Európy cez Stredozemné more zomrelo tento rok už 1750 migrantov, čo je tridsaťkrát viac ako minulý rok v rovnakom období. Obavy vzbudzuje fakt, že do konca roka počet obetí bude ďalej narastať.