Postup voči financovaniu terorizmu sa má urýchliť

(zdroj: Rada EÚ)

Prijímanie protiteroristických opatrení nabralo po novembrových útokoch v Paríži novú intenzitu. Európska únia rýchlo pokročila pri zavádzaní registrov cestujúcich v leteckej doprave (PNR), sprísnení kontroly zbraní či v prípade radikálneho obsahu na internete. Čoraz viac štátov uvažuje nad väčším zapojením sa do boja s organizáciou Daeš v Sýrii a v Iraku.

Na včerajšej Rade EÚ pre hospodárske a finančné záležitosti sa na podnet Francúzov riešilo financovanie terorizmu. Výsledkom stretnutia ministrov je prísľub, že Európska komisia v ďalších týždňoch pripraví dodatočné nástroje na zmrazenie účtov, nedovolený pohyb hotovosti, sledovanie transakcií či na zastavenie pašovania vzácnych artefaktov.

„Ministri sa zhodli, že boj s financovaním terorizmu je našou okamžitou prioritou,“ povedal včera v Bruseli podpredseda EK pre euro a sociálny dialóg Valdis Dombrovskis. Francúzsky minister financií Michel Sapin uviedol, že je s výsledkom Rady spokojný. Francúzi údajne získali širokú podporu pre svoj 13-stranový materiál, ktorý predstavil ďalšie možnosti sledovania finančných tokov.

Jedným z návrhov je vytvorenie centralizovaného zoznamu bankových účtov, ku ktorému bude mať v prípade ďalšieho ohrozenia prístup polícia zo všetkých členských štátov. O zmrazení účtov jednotlivcov, ktorí odišli bojovať za Islamský štát a vrátili sa do Európy, by sa malo dať rozhodnúť a zrealizovať v priebehu nanajvýš troch dní.

„Momentálne sa zmrazenie aktív týka hlavne účtov. My však chceme, aby sa dalo aplikovať aj na iné aktíva – byty, automobily, verejné prostriedky,“ spresnil Michel Sapin.

Prísnejšie by malo byť aj monitorovanie menšieho objemu peňazí. Francúzske ministerstvo vnútra po útokoch z 13. novembra uviedlo, že uskutočniť ich vyšlo atentátnikov menej ako 30 tisíc eur.