Pötteringa znepokojuje Chodorkovskeho väzba

Advokáti Michaila Chodorkovskeho, niekdajšieho vlastníka energetického koncernu Yukos, informovali, že predseda EP, Hans-Gert Pőttering sa včera (10.12.) stretol s jeho matkou Marinou Chodorkovskou. Obaja sa rozprávali o okolnostiach, ktoré sprevádzali uväznenie úspešného podnikateľa a jedného z najbohatších občanov Ruska. Marina Chodorkovska informovala Pőtteringa najmä o neľudských podmienkach, v ktorých žijú väzni na Sibíri.

„Som šokovaný tým, čo som počul od pani Chodorkovskej a väzbe jej syna a podmienkach, v ktorých sa vykonáva rozsudok. V mene Európskeho parlamentu by som chcel vyjadriť sympatiu a solidaritu s rodinou pána Michaila Chodorkovskeho a podporu jej úsiliu o presadenie spravodlivosti v prípade jej syna, manžela a milovanej osoby,“ uviedol Pőttering po stretnutí.

„Chcel by som využiť túto príležitosť a vyzvať úrady Ruskej federácie, zvlášť v tomto čase obnovenia vyjednávaní o  Dohode o partnerstve a spolupráci s Európskou úniou, aby brali vážne svoj záväzok rešpektovať právo svojej krajiny. Osud politických väzňov má pre Európsku úniu zvlášť vysokú dôležitosť,“ dodal predseda Európskeho parlamentu.

Michail Chodorkovski je vo väzení už 5 rokov, kde si odpykáva trest odňatia slobody vo výške 8 rokov za údajné daňové úniky. V auguste sa súd v sibírskom regióne Čita zaoberal jeho žiadosťou o podmienečné prepustenie, o ktoré jeho advokáti požiadali na základe prekročenia polovice obdobia výkonu trestu. Súd však žiadosť zamietol. Ruská prokuratúra ešte pred tým (v júli 2008) informovala o nových obvineniach voči niekdajšiemu majiteľovi energetického koncernu Yukos.