Povedali o ruských voľbách…

Pozadie

Cez víkend sa v Rusku uskutočnili parlamentné voľby. Skončili zdrvujúcim víťazstvom strany súčasného prezidenta Vladimíra Putina, Jednotné Rusko. Opozícia, ale aj zahraničie poukazujú na značné nezrovnalosti súvisiace s priebehom samotných volieb (EurActiv 04/12/07).

Otázky

Väčšina analytikov sa zhoduje na tom, že výsledky volieb v Rusku umožnia Vladimírovi Putinovi ovplyvňovať politickú moc aj po tom, čo odíde z postu prezidenta. Nový prezident, ktorý ho po skončení jeho druhého funkčného obdobia nahradí, bude zrejme Putinovi lojálny a nebude sa usilovať o autonómnu vnútornú a zahraničnú politiku. Súčasne však opäť ožíva scenár o možnosti upravenia ústavy tak, aby mohol prezident kandidovať aj po tretí raz.

Strana Jednotné Rusko by mala oficiálne oznámiť svojho prezidentského kandidáta 17. decembra 2007. Skončí sa vtedy Snem, na ktorom by malo padnúť konečné rozhodnutie.

Pozície

Spoločná pozorovateľská misia OBSE a Rady Európy konštatovala, že ruské voľby boli „nie spravodlivé.“ Pozorovatelia tiež poukazujú na fakt, že akt výberu parlamentných zástupcov „sa nestretol“ s mnohými štandardmi organizovania demokratických volieb.

Portugalské predsedníctvo EÚ vyjadrilo svoje „obavy“ súvisiace so zatknutím prívržencov opozície. Tí sa zúčastnili víkendového protestného pochodu.

Britské ministerstvo zahraničia a francúzska vláda vyzvali Rusko, aby sa zaoberalo všetkými podozreniami, ktoré sa objavili v súvislosti s porušením pravidiel volieb.

Nemecká vláda konštatovala: „merajúc podľa našich štandardov to neboli ani slobodné, ani demokratické voľby.“ Nemecko tamojšiu situáciu uzatvára slovami, že „Rusko nebolo demokraciou a stále demokraciou nie je.“

Ruský prezident Vladimír Putin obvinenia odmieta. Výsledok volieb považuje za signál, že „Rusi nikdy nedovolia, aby sa ich krajiny rozvíjala deštruktívnou cestou, ako to je vidieť v niektorých ostatných krajinách bývalého Sovietskeho zväzu.“

Johannes Laitenberger, hovorca Európskej komisie, povedal, že Komisia berie na zreteľ „obvinenia z nezrovnalostí“ a že vydá stanovisko k ruským voľbám po tom, čo si naštuduje relevantné analýzy pozorovateľov.

Nemecká kresťanská demokratka Ria Oomen-Ruijten (EPP-ED): „Ak Rusko chce ukázať, že má otvorenú a transparentnú demokraciu, musí vyšetriť všetky správy o nespravodlivosti vo voľbách. Musíme brať pozorovania Parlamentného zhromaždenia Rady Európy (PACE) a Parlamentného zhromaždenia OBSE (OBSE PA) veľmi vážne.“

Graham Watson, líder ALDE, obžaloval výsledok volieb a Putina nazval „populistom s obalom diktátora.“ Zároveň si položil otázku, či „Rusko stále spĺňa požiadavky členstva“ Rady Európy. „Výsledky volieb poukazujú na zlyhanie Západu pochopiť Rusko a jeho ľud“, dodal.

Poľský poslanec Junusz Onyszkiewicz (ALDE) predpokladá, že výsledky volieb „dajú možnosť totálnej kontroly všetkých politických inštitúcií do rúk jednej osoby, ktorej program budovania stále silnejšieho štátu môže viesť k autokratickej diktatúre.“

Skupina Zelených / EFA poukazuje, že voľby boli „podvodom“ bez „akejkoľvek demokratickej kredibility.“ Poslanci vyzvali EÚ na prijatie „zodpovednejšieho prístupu k svojim vzťahom s režimom.“ Podľa nich by mali energetické kontrakty s Ruskom obsahovať okrem iného aj „klauzuly o otázkach ako minimálne demokratické štandardy.“

Ďalšie kroky

  • 17. december 2007: Strana jednotné Rusko oznámi svojho oficiálneho kandidáta pre prezidentské voľby 2008.