Povinné prerozdeľovanie migrantov zaskočilo strednú Európu

(zdroj: Európska komisia)

„Principiálne odmietam akúkoľvek politiku kvót. Platia politické závery z Európskej rady, ktoré hovoria jednoznačne o prvku dobrovoľnosti,“ vyhlásil v utorok na spoločnom rokovaní českej a slovenskej vlády premiér Robert Fico.

Európska komisia včera predstavila európsku migračnú agendu. V nej navrhuje aktiváciu núdzového mechanizmu na pomoc členským štátom, ktoré čelia náhlemu prílevu migrantov. V nadväznosti na to pripraví do konca mája celoeurópsky systém presídľovania azylantov.

Zámer Komisie sa odvoláva na tretí odsek článku 78 Zmluvy o fungovaní Európskej únie. Na základe toho by členské štáty nemuseli rozhodovať jednomyseľne, ale prostredníctvom kvalifikovanej väčšiny v Rade EÚ.

„Slovensko je presvedčené, že takýto typ rozhodnutia musí podliehať schváleniu všetkých členských štátov EÚ,“ povedal včera pre TASR minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.

Šéf diplomacie vníma oznámenie EK ako podklad pre debatu na ministerskej ale aj najvyššej úrovni.

Podobne maďarský premiér Viktor Orbán chce, aby tamojší parlament najprv prediskutoval, ktoré z návrhov v oblasti migrácie sú v súlade a ktoré sú proti záujmom Maďarska.

Predseda českej vlády Bohuslav Sobotka sa pridal k slovenskému odmietavému stanovisku. Tvrdí, že „neprirodzené urýchľovanie celého procesu debate o migrácii v Európe skôr uškodí, ako pomôže“.

Robert Fico ďalej v tejto súvislosti skritizoval slovenských europoslancov, ktorí sa pripojili k rezolúcii Európskeho parlamentu o kvótach. Povedal, že sú „odtrhnutí od reálneho života“ a vôbec nesledujú agendu Európskej rady.

Na tieto slová reagovala poslankyňa EP Anna Záborská (EĽS, KDH): „(Fico) Ako právnik musí vedieť, že všetci títo ľudia sú utečenci podľa medzinárodného práva a Slovensko sa už dávno pred vstupom do EÚ zaviazalo, že takýmto žiadateľom poskytne azyl.“

Veľká Británia, Írsko a Dánsko môžu zostať mimo

„Európska rada jasne uviedla, že musíme nájsť európske riešenia založené na vnútornej solidarite a pochopení skutočnosti, že nesieme spoločnú zodpovednosť za vytvorenie efektívnej migračnej politiky,“ povedal včera prvý podpredseda EK Frans Timmermans.

Na základe prístupových rokovaní z minulosti je však isté, že Británia, Írsko a Dánsko majú možnosť výberu.

Ostrovná veľmoc už v utorok oznámila, že sa nezúčastní na žiadnom pláne EÚ, ktorý by rozdeľoval utečencov do členských krajín podľa Bruselom stanoveného kľúča. Ministerka vnútra Theresa Mayová pre denník The Times uviedla, že takýto prístup iba povzbudí viac ľudí, aby riskovali svoje životy.

Komisia stanoví kľúč na prerozdelenie na základe kritérií, akými sú HDP, veľkosť populácie, miera nezamestnanosti a počet žiadateľov o azyl a presídlených utečencov v minulosti.

Podľa predbežných odhadov by malo Nemecko prijať 18,42 percenta z celkového počtu utečencov, Francúzsko 14,17 percenta, Taliansko 11,84 percenta, Španielsko desať percent a Švédsko, ktoré už hostí vysoký počet utečencov, by malo prijať asi tri percentá z celoeurópskeho počtu.

EurActiv.sk/TASR